En Çok Karşılaşılan WordPress Hataları ve Çözümü

En Çok Karşılaşılan WordPress Hataları ve Çözümü

En çok karşılaşılan wordpress hataları, nedenleri ve çözüm yolları için sizlere uzun bir yazı hazırlamaya karar verdim. Bu yazımda kısa kısa sorunlardan bahsederken her sorun için detaylı çözüm sayfasına sizleri yönlendirerek sorunlarınıza çözüm üretmeye çalışacağım.

WordPress kullanıcı dostu arayüzü ile günümüzdeki web sitelerin %33’ünü oluşturmaktadır. Fakat wordpressin can sıkıcı olabilen ve oldukça yaygın olarak karşımıza çıkacak hataları vardır. Siz bir hata ile karşılaştığınızda büyük ihtimal ile o hata daha önce birileri karşılaşmış ve çözüm yolunu bulmuş olacaktır. Ben de sizler için en çok karşılaşılan wordpress hataları ve çözüm yolları için bir yazı hazırlamaya karar verdim.

WordPress ile ilgili internette arama yaptığınızda karşınıza çok fazla blog, klavuz ve eğitim çıkmaktadır. Genel olarak hepsi wordpress hakkında bilgi edinmenize olanak sağlacak ve sizlere bir şeyler katacağına inandığım içerikler. Çünkü ben de bu içerikler sayesinde kendimi geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. Ama bu içeriklerden bilgileri öğrenir ve uygularken yeni başlayanlar için hatalar oldukça can sıkıcı olabildiğinin farkındayım.

Önemli: Herhangi bir hatayı düzeltmek için bile çalışmaya başlayacak olsanız önce yedek aldığınızdan emin olun.

Sorunu bu makaleler aracılığı ile çözemiyorsanız lütfen hosting sağlayıcınıza destek talebi oluşturun. Uzun bir içerik olacağı için bu İçerikler tablosu aracılığı ile yönlendirme yapacağım.

WordPress 500 Internal Server Error

En karmaşık wordpress hatası “500 Internal Server Error” ya da “Internal Server Error” hatalarıdır.
Genel olarak bir şeylerin yanlış gittiğini belirtir ama sorunun tam olarak nerede olduğunu belirtmez. Genel olarak hata mesajları hatayı nerede aramamız gerektiğini bizlere bildiririrler. Fakat bu hata mesajı bizlere hatanın nerede olduğunu göstermez. Bu hatanın çözümü tamamen bizlere kalmıştır.
Sizler için WordPress 500 Internal Server Error Çözümü için liste hazırladım. Umarım çözüm listesi sayesinde sorununuzu düzeltebilirsiniz.


WordPress Beyaz Sayfa Hatası

WordPresste bir diğer ilginç hata da Beyaz Ekran hatasıdır. 500 Internal Server Error hatası gibi bu hata da nerede sorun olduğunu, neyi düzelteceğinize dair bir fikir vermez.
Bu hata genel olarak birr komut dosyasında PHP Bellek Sınırı tüketildiğinde ortaya çıkmaktadır. Sunucunuzdaki yanlış bir yapılandırma nedeniyle de olabilir. Bazen bu hata sitenizde bazı sayfa ve yazılarınızda da ortaya çıkabilir.
Sizler için WordPress Beyaz Ekran Hatası ve ya WordPress Beyaz Sayfa Sorunu Çözümü için liste hazırladım.


WordPress Syntax Error Hatası

WordPress kullanıcısı iseniz ve wordpress sitenizde bir şeyler deniyorsanız Syntax Error Unexpected hatası alıyorsanız, panik yapmayın. Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi siz wordpress ile bir hata ile karşılaşıyorsanız muhtemelen daha önceden birilerinin başına gelmiş ve bu hata çözüme kavuşmuştur. İlk bizim başımıza gelmedi, son olarak da bizim başımıza gelmeyecektir 🙂 Ben de bu WordPress Syntax Error hatası nasıl çözülür sizlere en kolay ve anlaşılır yoldan anlatmak istiyorum.
Syntax Error web geliştiricilerin bildiği bir tabir olsa da yeni başlayanlar bu konuda pek bilgi sahibi olmayabilirler. Syntax Error hatası, kullanılan programlama dilinde işleyişin kurallara göre olmamasından kaynaklanır. WordPress de PHP altyapısı kullandığına göre bizim hatalarımız genel olarak PHP kodlarımızın yazımından kaynaklı olacaktır. Günümüzde bir çok editor bu hataları bizlere gösterebilecek özelliklere sahiptir.


WordPress Veritabanı Bağlantı Hatası

WordPress sitenizde “Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu” bildirimi mi görüyorsunuz? Aynı bildirimi “Error establishing a database connection” olarak da alabilirsiniz. Bu hata hedef kitlenizin web sitenize ve içeriklerinize erişememesine neden olacak bir hatadır. Ne kadar üzerinde durulmasa da önemli bir wordpress hatasıdır. Bu hata ile karşılaştığınızda bildirimden de anlaşılacağı üzerie WordPress ile veritabanı bağlantı kuramadığını göstermektedir. WordPress ile vertabanı bağlantınızı etkileyecek bir çok etken sayılabilir ve bu da yeni başlayan kullanıcılar için sorunu biraz zorlaştırabilmektedir.
WordPress’in PHP ve MySQL dilleri kullanılarak yazılmış içerik yönetim sistemi olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Sayfalarınızda, yazılarınızda yazılan PHP kodları veritabanında gerekli tablolara giderek sayfalarınızı oluşturmak için gerekli alanlardan bilgileri alarak sayfalarınızı şekillendirmektedir. Genel olarak içerikler için farklı sorgular yapılarak site içeriklerinizi oluşturmaktadır. Sitenizde veritabanı hatası almanız durumunda PHP kodlarınız bu içerik için veritabanındaki bilgilere erişemeyecektir. Bu makalede sizlere WordPress’te veritabanı bağlantı hatası nasıl düzeltilir sorusuna kolay yollarla anlatacağım.


WordPress 404 Hatası

WordPress kapsamlı ve güçlü bir içerik yönetim sistemidir. Sitemiz üzerinde yaptığımız küçük değişiklikler bile bazen sitemize ulaşılamamasına neden olabilmektedir. Ama bir çok yazımda dile getirdiğim gibi WordPress sorununa çözüm bulmak oldukça kolay ve farklı farklı yöntemler ile mümkündür. Sizler için En çok Karşılaşılan WordPress Hataları ve Çözüm Yolları için bir rehber niteliğinde bir yazı hazırladığımı daha önceden söylemiştim. İşte bu WordPress 404 Hatası ve Çözümü başlık yazı da o rehberin bir parçası. Bir çok WordPress kullanıcısının karşılaştığı en yaygın hatalardan bir tanesi de 404 Hatasıdır. Yazılarınız ve sayfalarınız listeniliyor ama tüm yazılarınız ya da sayfalarınız 404 hatası mı veriyor? Bu yazımda sizlere WordPress 404 Hatası için çözüm yollarını göstereceğim.


WordPress Giriş Sayfası Yenileme ve Yeniden Yönlendirme Hatası

WordPress giriş sayfası yenileme hatası ve wordpress admin giriş sayfası yönlendirme hatası için sizlere çözüm yollarından oluşan bir liste hazırladım. Çok sık karşılaşılan bir hata olduğunu, wordpress yönetici alanına erişememenizi ve web sitelerinizde ekleme, çıkarma ve düzenlemeler yapmanızı engelleyen bir hatadır.
WordPress yönetim paneline erişmeniz için gerekli oturum açma sorunu veritabanı bağlantısında bir sorundan, sunucu üzerindeki bir hatadan ve ya php belleklerinizden kaynaklanıyor olabilir. Bu makalede sizlere WordPress giriş sayfası yenileme ve yönlendirme hatasının nasıl düzeltileceğini göstereceğim.


WordPress Mail Gönderme Sorunu

Wordpres mail gönderme sorunu mu yaşıyorsunuz? WordPress Smtp ayarlarını nasıl yapacağınız ve mail sorunlarının çözümü için doğru adrestesiniz.
WordPress mail gönderme sorunu yaşıyorsanız hiç tasalanmanıza gerek yok. WordPress kullanıcılarının en sık karşılaştığı sorunlardan bir tanesi ve çözümü oldukça kolay bir sorundur. WordPress dünya üzerinden en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden biri olsa da konu e-posta göndermeye geldiğinde malesef sınıfta kalıyor. Bir çok kaynakta wordpress mail gönderme sorunu hosting kaynaklıdır gibi yazılar okusanız da aldırış etmemenizi öneriyorum. Neden mi? Gelin açıklayayım…


WordPress Bakım Modu Hatası ve Çözümü

WordPress sitenizde planlanan bakım için kullanılamıyor, bakım modu lütfen birazan tekrar deneyim hatalar ile mi karşılaşıyorsunuz? Bu hatanın temel nedeni wordpress çekirdeği, eklenti ve temalar güncellenirken ortaya çıkmaktadır.
WordPress bakım modu kapatmawordpress bakım modunda kaldıwordpress zamanlanmış bakım modu gibi bir çok hata olarak nitelendiren durumlarda sizlere kolayca nasıl düzeltileceğini göstereceğim. Ek olarak bu hataya neden olan durumları da listeleyeceğim.


WordPress 403 Forbidden Hatası ve Çözümü

WordPress sitenizde 403 Forbidden hatası mı alıyorsunuz? WordPress ile uğraşmaya yeni başlayanlar için oldukça can sıkıcı ve korkunç hatalardan bir tanesidir. Bu makalede sizlere WordPress 403 Forbidden Hatası ve WordPress 403 Forbidden Çözümü için kolay ipuçlarına yer verdim.


Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir