FatihGirgiç

Facebook İnstant Articles Nedir?

Facebook İnstant Articles Nedir?

Facebook 12 nisan itibari ile ortalığı karıştıracak hamleler ile birkaç yenilik yayınladı ve bloggerlar olarak evde takla attık. Facebook’ta dolaşırken dikkatinizi sizin de çekmiştir belki, mobil içerikli gönderilerin yanı sıra şimşek işareti yer alıyor ve tıklıyorsunuz site Facebook ortamında açılıyor. Alt kısımda görseli incelediğinizde aaa ben görmüştüm diyeceksiniz.

Aslında bu özelliğin ismi Instant Articles, bu özellik RSS ya da HTML tabanlı olarak makalelerinizi otomatik olarak ekleyebilmenizi ya da manuel olarak makale ekleyebilmenize yarıyor. Buraya kadar pek heyecanlı değil tabi normal bir özellik ya da öylesine bir özellik gibi geliyor. Ancak bu özellik ile birlikte Facebook bundan sonra süratli makale sunan şahıslara kendi reklamlarını yayınlama fırsatı veriyor, yani bir nevi Adsense vazifesi görüyor.

Belirttiğiniz kategoriye göre ücret kazanabiliyorsunuz. Bu özellik 12 nisan günü aktif oldu ben de sizler amacıyla A’dan Z’ye bu özelliği nasıl kullanırız? Nasıl aktif ederiz?

Not:

Facebook üzerinden para kazanma imkanınız uzun vakittir sahip olunan ancak yalnızca programı olanların kullanabildiğini bir özellikti. Bir blog makalesi aratarak para kazanma mantığı Instant Articles özelliği ile aktif oldu ve geliştirilme sürecine başlandı.

Bu düzenin bize maddiyat dışında sunmuş olduğu diğer hizmetlerde sahip olunan. Facebook, Instant Articles uyumlu içeriklerin %20 daha çok okunduğunu, standart bir internet sayfasına göre 10 kat daha süratli açıldığını, bundan ötürü kullanıcıların alakalı Instant Articles içeriklerini %70 daha az kapattığını ve bu içeriklerin %30 oranında daha çok paylaşıldığını açıkladı.


Facebook İnstant Articles Nasıl Kullanılır / Facebook İnstant Articles Nasıl Kurulur ?

https://instantarticles.fb.com adresine gitmemiz gerekiyor. Ardından İnstant Articles için “signup” tıklıyoruz.

Karşınıza sahip olduğunuz ya da yönettiğiniz facebook sayfaları gelecektir. Hangi sayfayı kullanacak iseniz o sayfayı seçip kullanım koşullarını kutucuğu işaretleyerek kabul etmeniz gerekiyor. Ardından Access İnstant Article Tools tıklamasıyla devam ediyoruz.

Artık hızlı makalaler sekmesine erişebilirsiniz gibi bir pop-up açılıyor devam diyerek ulaşmamız gereken sayfaya ulaşıyoruz.  Hızlı Makale bölümünden yapılandırma sekmesine giriyoruz.

“Siteni Bağla:Hızlı Makaleleri aktarmaya başlamak için siteni yetkilendir.” baplantısına tıklıyarak [vurgula renk=”kırmızı”]Facebook İnstant Articles[/vurgula] kurulum aşamalarına devam ediyoruz.

 

Site Urlmizi girdikten sonra facebook instant articles için sitemizi onaylamamız için bir meta kod verecek. Bu kodu temanızda header.php dosyasına </head> etiketinden önce ekleyip kaydedin. Hemen altındaki kutucuğa site adresimizi yazıyoruz ve “URL Sahipliği Al”a tıklıyoruz. Facebook İnstant Articles WordPress kullanıcıları için eklentiye de sahip isterseniz eklenti yardımıyla da bu işlemi yapabilirsiniz fakat biz şimdilik genel olarak anlatmaya devam edelim en altta wordpress için facebook instant articles kurulumunu detaylı bir şekilde anlatmaya çalışırız.

Ayrıca RSS Akışı ve Geliştirme RSS Akışı bilgilerini de sitenizin rss/feed urllerini vererek yapmalısınız. Eğer WordPress sitenizde feed/rss bağlantınız yok ise  Collapse-O-Matic (İndirme linki: https://downloads.wordpress.org/plugin/jquery-collapse-o-matic.1.7.6.zip ) eklentisini kurduktan sonra http://www.siteadınız.com/feed urlsini bu kısımlara girmeniz yeterli oluyor bazı kullanıcıların ise http://www.siteadresiniz.com/feed/instant-articles şeklinde girdiği de görülmektedir( WordPress Facebook İnstant Article eklentisi kullananlar )

Facebook İnstant Articles kurulum ve kullanımı olarak başlangıçta bu işlemleri yapmanız yeterlidir. Fakat WordPress için Facebook İnstant Articles kurulumu hakkında daha fazla bilgi vereceğimizi söylemiştik. Öncelikle eklentiyi ister wordpress admin panelinden arayarak isterseniz de aşağıda fotoğrafın yanına koyacağım bağlantıdan edinebilirsiniz.

İndirme Linki

https://downloads.wordpress.org/plugin/fb-instant-articles.4.0.5.zip

Facebook İnstant Articles WordPress Eklentisi ‘ni kurduk ve işlemler için hazırsak başlabiliriz. Gerekli ayarlar ve bağlantılarına anlatımdan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle facebook instant articles wordpress eklentisini kullanabilimek için https://developers.facebook.com/apps bağlantısından sitemiz için bir uygulama oluşturmak zorundayız. Yukarıda Add a New App bağlantısını kullanarak internet sitenizin urlsini girerek uygulama ismi oluşturuyorsunuz. Gerekli güvenlik önlemlerini geçtikten sonra iletişim bilgilerine kendi mail adresinizi yazabilirsiniz. Ayrıca oluşturduğunuz uygulamayı kategorize etmenizde fayda var.  Site url kısmına http:// ya da https:// olmadan sitemizin urlsini yazıyoruz.

Tüm bu işlemlerden sonra panoya geldiğinizde uygulamaya ait bilgileri görüceksiniz. Bizim için gerekeli olanlar APP ID ve APP SECRET kodlarıdır. WordPressimize kurduğumuz eklentide uygun yerlere bu yerleşimleri yapmanız gerekmektedir. Eklentideki işimiz bitti desek yeridir.

Artık sıra geldi yazılarımızı göndermeye. Sitenizde en az 10 adet yazı olmalı.

İpucu : Makalelerinizi facebook instant articles rss feed adresine eklemek amacıyla her yazı amacıyla düzenle sayfasına gelip güncelle tıklayın. böylelikle sahip olunan yazıler güncellenip rss adresine eklenecektir.

Bu prosedürü yaptıktan sonra sayfayı yenilediğinizde 10 adet yazınin alt alta sıralanmış gönderime hazır olduğunu göreceksiniz.

Değerlendirmeye Gönder butonuna basarak prosedürü tamamlıyoruz.

Değerlendirme prosedürü 3 ile 5 gün arasında sürmektedir.

Değerlendirme prosedürü başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra alttaki gibi Yeşil kutu ortamında kutlama mesajını göreceksiniz.

publish-from-RSS-feed

Son olarak Auto-Publishing From RSS Feed sekmesini açık duruma getirerek, eklediğimiz her yazınin otomatik olarak yayınlanmasını sağlıyoruz ve kurulumu bitirmiş oluyoruz.

WordPress olmayan internet siteleri amacıyla facebook instant articles kurulumu
WordPress sitelerinde lüzumlu rss feed ayarını yapan eklentinin olduğunu üst kısımda belirtmiştim. Esasında işin kilit noktası da tam olarak burada başlıyor. Rss feed içeriğini facebook instant articles uyumlu duruma getirdiğinizde esasen prosedürü tamamlamış oluyorsunuz.

WordPress dışında değişik bir sistem tüketiyorsanız rss çıkış parametlerinizi biraz değiştirmeniz lüzumiyor. Bunun amacıyla kodlama bilgi kapasitesi olması fena olmaz. Yada özel bir program tüketiyorsanız, programcınız bunu basitçe düzeltebilir.

Rss Feed Oluşturma
Oluşturacağınız Rss Feed ortamında <item> nesnesi tanımlı olmalıdır. Bu nesne ortamında yayınladığınız yazıye ait detayların yer aldığı değişkenler bulunmaktadır. Aşağıda hangi değişkenlerin olduğunu gösteren bir tablo sahip olunan. Bu tabloda bize lüzumlu olan yalnızca ilk 3 parametredir. Diğerlerine henüz lüzum yok diye düşünüyorum.

Rss Feed Doğrulaması

Rss Feed adresinizi eklediğinizde Facebook içeriğinizi denetim ederek uyumluluğunu denetleyecektir. Herhangi bir hata varsa size bunu bildirecektir.

Rss Feed ortamında bir problem yoksa yazılerimizi ekleyebiliriz. Bunun amacıyla sol menüden Yayınlama Araçları sekmesinden Hızlı Makaleler seçip Sağ Üstten Oluştur+ butonuna tıklıyoruz.

Makaleler onay listesine girecektir. Ve birkaç gün ortamında şayet hata yoksa onaylanacaktır. Bununla alakalı ayrıntılı bilgi amacıyla Submit For Review başlığına bakabilirsiniz.

facebook_instant_articles_yazıler

Yayınlanan Makaleleri Güncelleme
Yayınlanan yazıler içerisine güncelleme yaptığınızda Facebook doğrultusunda da yazı güncellenmektedir. Ancak bunu bildirmeniz amacıyla birtakım vakit parametreleri kullanmalısınız.

Yenien yayınlanan yada güncellenen yazıler amacıyla op-published ve op-modified parametleri kullanılmaktadır. Facebook her 3 dakikada bir rss feed üzerinden içerik çekmektedir. Bu parametrelerin tüketimi ile alakalı yazımin sonucunda verdiğim numune kod ortamında program bulabilirsiniz.

Fabook İnstant Articles  Örnek Rss Feed

<rss version=”x.x”
xmlns:content=”http://purl.org/rss/1.0/modules/content/”>
<channel>
<title>İçerik Başlığı</title>
<link>http://www.sitem.com/</link>
<description>
içeriğin açıklaması
</description>
<language>en-us</language>
<lastBuildDate>2014-12-11T04:44:16Z</lastBuildDate>
<item>
<title>Facebook instant articles nedir nasıl kurulur?</title>
<link>http://www.fgirgic.com/abudik-gudidik-isler</link>
<guid>2fd4e1c47a2d28fced849ee1bb78e7391b93eb12</guid>
<pubDate>2014-12-11T04:44:16Z</pubDate>
<author>Sadri</author>
<description>Facebook instant Articles sayesinde makaleleri normalden 10 kat daha hızlı görüntüleyebilir, gelir elde edebilirsiniz.</description>
<content:encoded><![CDATA[
(Bu kısımda HTML formunda tam içerik yer alacaktır.)
]]></content:encoded>
</item>
</channel>
</rss>

Umarım facebook instant articles kullanımı ve wordpress instant articles kurulumu hakkında detaylı bilgileri sizlere iletebilmişimdir.

 

Nedir bu Facebook Hızlı Makaleler?

Facebook yaptığı ataklarla paylaşılan bağlantıların daha hızlı açılmasını sağlayan Hızlı makaleler ( instant articles) uygulmasıyla google’ın amp yani hızlandırılmış mobil sayfalar projesine rakip ve bir o kadar da avantajlı görünüyor. Facebook ile gelir elde etmek oldukça basitti fakat artık site sahiplerinin özellikle haber ve blogların önünü açan bir uygulamayla internet sitelerinize nazaran 10 kat daha hızlı bir sonuca ulaşabilirsiniz facebook hızlı makaleler ( instant articles ) ile. Bir avantajı ise facebook’un özel mobil arayüzü ile kullanıcı etkileşimini arttıran bir sisteme sahip ve ziyaretçilerinizi kesinlikle arttıracaktır tabi doğru kullanımlarda 🙂 .

Facebook Hızlı Makaleler( instant articles ) amacı genel olarak haber ve blog yayıncılarının içeriklerinini hızlı ve interaktif bir şekilde Facebook mobil uygulaması kullanan okurlarına iletmelerini sağlayan bir araç olarak kullanılan uygulama dememiz doğru olur sanırım.

Facebook Hızlı Makaleler Nasıl Çalışır diye soracak olursanız eğer kısa bir özet geçebilcek bilgiye sahip olduğumu düşünerekten başlayayım anlatmaya.  Bir internet tarayıcısından bir yazıyı görüntülemeniz ortalama 3 ile 10 sn arasında değişmektedir. Ama genel olarak 7-8 saniye sürmektedir.Ama facebook hızlı makaleler uygulamasındaki metin ve görselleri hızlı bir görüntüleme için kendine özgü yöntem ve araçlarla optimize edilmiş bir şekilde bizlere sunar. Bu avantajları göz önünde bulundurursak ortalama 10 kata kadar daha hızlı bir görüntülenme elde etmiş oluyoruz. Hızın yanında yayıncılara yani bu makalenin üst tarafındaki kurulum aşamalarını yaparak sitelerine kuran arkadaşlar için yüksek kalite, akıcı bir deneyim sunmaktadır. Facebook Hızlı Makaleler yani Facebook İnstanst Article haber yayıncılarının detaylı geri beslemeleriyle ve yorumlarıyla özenle inşa edilmiş bir sistem. Yayıncılar ister kendi reklamlarını isterlerse başka reklamlara izin vererek reklamlardan gelir elde edebilirler. Ufak bir not düşelim ödemeler 100 dolarlık periyotlarla ve dolar hesabına yatmaktadır. Paypal varsa o da kabul edilen ödeme yöntemleri arasında.Geniş bir analitik veri sunarak makalelerini ve projelerini okunma oranları ve buna benzer verilerle sunumlarında değişikliğe gidebilmeleri için de bir olanak olarak görülüyor.

Facebook Hızlı Makalelere katılmak sizin kendi tercihinizdir yani bunun bir zorunluluğu yoktur. Ama katılan arkadaşlar tüm kontrolü ellerinde barındırabiliyorlar. Yayınlanacağı süreyi ne zamana kadar yayında kalacağını gibi bir çok seçeneğiniz mevcut. Standart sitemizdeki makale bağlantılarıyla ve facebook üzerinden açılmaya da devam edecek. Facebook hızlı makalelerden gelir sağlayan bir kaç arkadaşım gayet memnun bu durumdan ve google gibi özgünlük gibi bir takıntısı da yok görünüyor. Facebook kullanıcıları ve yayıncıları kendi sitesinde daha fazla zaman geçirmeye itiyor böylelikle.

Yayıncılar neden Facebook Hızlı makaleleri yani instant articlesı tercih etmeliler sorusunun yanıtını vermesek olmazdı. Yayıncılar için hızlı makalelerin çok büyük bir getirisi var demek doğru olur. Hem reklam gelirleri hem de kullanıcı etkileşimini arttırması ve günümüzde sosyal medyaya bağımlı bir nesille birlikte herkesin herşeye tek bir yerden ulaşma isteğine cevap vermiş olacaklar.Daha hızlı görüntülenen içerik, içerik tüketimi ve içerik paylaşımı fazlalığı ve facebook video, resimleri gibi artılara sahip olacaklar. Bence bu proje google amcamızı biraz daha fazla çalışmaya itecek gibi görünüyor. Facebook reklam gelirlerini tamamıyle yayıncıyla paylaşılacağı gibi haberler gördüm fakat ne kadar doğru bilmediğimden buna yer vermek bilgi kirliliği olacaktır.

Yayıncılar İnstant Articles için özgün içerik hazırlamak zorunda değiller! Evet demin yukarıda bahsetmiştim biraz daha detay vermek istedim.  Basitçe bir içerik oluşturma ve dağıtımı için daha hızlı ve mobil için % 100 diyebilceğimiz bir şekilde optimize edilmiş bir sistem. HTML ve RSS standartlarını kullanarak otomatik içerik yayınlamanıza olanak sağlamaktadır.

Yayıncıların yani bizlerin Facebook Hızlı Makaleler için içerik oluşturması ne kadar zor?  Dolambaçlı ve ya çetrefilli bir yol olduğunu düşünmüyorum. Rss ve Html gibi web dağıtımı sağlayan teknolojiler entegre bir sistem olduğu için kısa sürede adapte olabilceğimiz bir sistem gibi görünüyor. Yayıncılar makalelerini yazılarını yayınlamadan önce önizleme yapma gibi özellikleri kullanarak daha elverişli hale getirebilirler. İçerik gerçekten istenildiği gibi mi, interaktif özellikler ve resim video yerleşimini kontrol edebilirler ve üstüne üstlük html tag ile zengin içerik özelliklerinden yararlanma seçenekleri de var. Makalelerde ve içeriklerde sınırlandırma olmaması da cabası. Facebookta çalışmıyorum yanlış anlaşılmasın zaten bu kadar imla hatasıyla çalışamam bilgiye sahip olsam da :). Nacizane fikrim haber içeriklerinin daha çok ilgi göreceği yönünde.

Facebook Hızlı Makaleler şuan için sadece ios kullanıcılarına açık olsa da çok yakın sürede tüm platformlarda etkinleşeceğini herkes gibi biz de fikir yürüterek tahmin ediyoruz. Şuan desteklenmeyen cihazlarda şuan olduğu gibi web sitesine yönlendirme olması da web sitesi trafiği açısından bir artı olarak görülebilir. Facebook instant articles yani facebook hızlı makaleler web sitenizi trafiğine bir etki etmeyecek. Yani yayınlanan makaleler sadece facebook içerisinde gösteriliyor. Ancak comScore ile yapılan anlaşmada mobil sayfanıza gelen bir trafik gibi görülmesi konusunda bir ortak noktada buluşuldu.

Facebook hızlı makalelerde paylaşılan yazılardan ücret/komisyon almıyor. Ayrıca Audience Network aracını kullanarak reklam envarterlerini değerlendirip reklamlandırabilme yetkisine sahipsiniz.

Facebook İnstant Articles Hakkında

Facebook Yayıncı Sitelerin İçeriklerini Kendi Bünyesinde Barındıracak

Facebook, yayıncı kuruluşların içeriklerini direkt olarak kendi yapısında yayınlamaları amacıyla anlaşmaları tamamladı ve bu ay ortamında makalelerin sitelerde değil, direkt olarak Facebook üstünde yayınlandığını görebiliriz.
“Instant Articles” adı verdiği bu girişim, yayıncıların makalelerini direkt olarak Facebook üstünden yayınlayarak, makalelerin görüntülenme vakitlarını kısaltmayı amaçlıyor. Bu girişime katılan belli başlı birtakım yayınlardan Buzzfeed, The New York Times, Wall Street Journal ve National Geographic en büyük yayıncılar.
Yani bu yayınlar istedikleri makaleleri kendi sitelerinde yayınlamak yerine direkt olarak Facebook’a post edecekler. Bu bir link paylaşımı değil, içeriğin direkt olarak Facebook’a girilmesi.
Facebook bu yayıncı kuruluşları ikna edebilmek amacıyla bir de yeni gelir modeli oluşturmuş ve bu yeni gelir modeli ile, okur çekmek amacıyla sosyal medyaya çok çok bel bağlamak mecburiyetinde kalan yayıncıların ilgisini çekip, içeriklerin direkt olarak Facebook üstünden yayınlamalarına ikna edilebileceklerini düşünüyor.
Bu gelir modeline göre Facebook, reklam gelirlerinden hiç pay almayacak ve bütün reklam geliri yayıncının olacak. Bunun karşılığında Facebook, daha çok kullanıcının sosyal ağında daha çok vakit geçirmesini kazanmış olacak.
Ancak Facebook’un son yaptığı farklılıklar ile kullanıcıya haber akışında daha çok denetim vermesi ve kullanıcı içeriklerinin marka sayfası içeriklerinden daha yüksek oranda gösterilmesi ile bu yeni gelir metodunun nasıl birlikte çalışacağı henüz muamma. fakat çok yakın vakitte neticelerini görmeye başlayabiliriz.

Yorum Yap