Framework Nedir? Ne İşe Yarar? Yaygın Frameworkler

Framework Nedir? Ne İşe Yarar? Yaygın Frameworkler

Framework Nedir?

Programlama dillerinde yazılım geliştiricilerinin sık sık başvurdukları daha önceden hazırlanmış, denenmiş ve genel olarak kullanım için uygun, çeşitli kütüphanelere sahip ve yenilerinini eklenebileceği yapılara verilen isimdir. Framework nedir sorusuna detaylı açıklama yukarıdaki gibidir. Kısaca tanımlamak gerekirse yazılım iskeleti dememiz yeterli olacaktır. Fonksiyonların hazır olarak sunulduğu ve geliştirici tarafından yeni fonksiyonlar eklenebilen, ek kodlar ile güncellenebilen sistemlerdir.

Gelişmiş frameworklerde kontrol, veritabanı bağlantısı, kullanıcı giriş çıkış kontrolü, mail gibi çeşitli kütüphaneler yer almaktadır. Günümüzde proje geliştirdikten uzun süre sonra aynı projeyi düzenlemek zorlaşmaktadır. Kodların sayısının artması, yazılan fonksiyonların ve kodların unutulması yeniden düzenleme ya da revize süreçlerini uzatmaktadır. Günümüzde herhangi bir girişimde bulunmadan önce hazırlık ve araştırma süreçleri oldukça vakit alan çok fazla konu ve soruyu barındırıyor ise yazılım geliştirmeye başlamak da aynı sorunlara sahiptir diyebiliriz. Nasıl iş kurarken örneklerden yararlanıyor kendi iş kolumuza uyarlıyor isek yazılımda da farklı frameworklerden yararlanmamız gerekmektedir.

Framework nedir sorusunu kendime göre yanıtladığıma göre bir sonraki başlığa geçebiliriz.

Neden Framework Kullanmalıyız?

Tanımlama yaparken bahsettiğimiz önceden hazırlanmış, denenmiş olması en büyük avantajlarından bir tanesidir. En önemli avantajı ise iş yükümüzü oldukça hafifletmesidir. Web tasarım, yazılım konusunda uyumluluk ve karşılaşılabilecek sorunlar için rahat bir çözüm sunmaktadır. Teknolojinin bu denli hızlı geliştiği dönemde proje teslim süresi müşterilerin ön planda tuttukları bir seçim nedenidir. Frameworkler ile bir çok projenin teslim süresi kısaltılabilmektedir. Ayrıca işimizi kolaylaştırmasının yanı sıra hata sayımızı da minimuma indirmektedir.

Günümüzde bir çok framework açık kaynak olarak geliştirilmektedir. Hal böyle olunca en ufak güvenlik açığında ya da hatada güncellenmesi gerekmektedir. Çok sayıda framework birbirleri ile uyum içerisinde tek bir projeden kullanılabilirler.

En Yaygın Frameworkler Nelerdir?

Laravel, CodeIgniter, CakePHP, Horde, Symfony, Yii, Zend, Zikula en çok tercih edilen PHP frameworkleridir.

Umarım aklınızdaki framework nedir, neden framework kullanmalıyım sorusunun yanıtını bu yazımda bulmuşsunuzdur.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir