FatihGirgiç

Online Oyunda FPS Sorunu

Günümüzde hepimiz online oyun oynamaktan büyük keyif alıyoruz ki bu tartışılmaz gerçek. Peki bu online oyunda fps sorunu hangimizi kanser etmedi ki? İyi bilgisayarda fps düşüklüğü, fps arttırma gibi konulara bu yazıda değinmek istedim.

FPS Nedir? FPS Ne İşe Yarar?

Oyun dünyasıyla yeni yeni giriş yapıyorsanız bu terimi çok duyacaksınız buna emin olabilirsiniz. Açılımı Frame Per Second, Türkçe anlamı ise Saniyelik Görüntü Sayısı diyebiliriz. Gelişen teknoloji ile birlikte yeni oyunlarda görsellik ve performans açısından önemli bir özellik olmasının yanı sıra kullanıcıların pek bilgi sahibi olmadığı konu olarak karşımıza çıkıyor. Bir oyundan keyif almak istiyorsanız kesinlikle ses ve görüntü kalitesi ilk sıralardaki kriterlerde yer almaktadır. Bilgisayarınızın ve ekran kartınızın performansını ölçen birim olarak FPS karşımıza çıkıyor. Peki kaç fps uygun kaç fps altı uygun değil gibi sorular soracaksınız eminim ki. Bunların hepsini bu yazıda vermeye çalışacağım.

İlk oyunlarla birlikte üzerinde çok konuşulan bir konudur bu fps değerleri. Özellikle online oyun ve turnuvalarda fps, kazanmak için gerekli bir şart olmuştur. Bazı online oyunlarda fps değerleri 30 altına düştüğünde oyun oynamaktan vazgeçmektedir. 30 altında bir fps oyun içerisindeki hareketlerin ve reflekslerinizin işlevini yitirmesine sebep olmaktadır. Günümüzde ise 45-50 altı fpsler gelişen ve resmen görsel şölen sunan oyunları oynamanız için yeterli değildir. Benim size önerim 50 altında fps değeriniz varsa oyunlardan keyif alamayabilirsiniz. Oyun dünyasında 30 altı oynanamaz ve 50 üstü uygun şeklinde bir değerlendirme vardır.

Center

Yukarıda 50 fps, 25 fps ve 12.5 fps değerlerinin karşılaştırmasını yapabilirsiniz.

Fps, ekranımıza yansıyan görüntüleri daha erken bir zamanda gözlemlemize olanak sağlıyor diyebiliriz. Fps değerleri tek kişilik oyunlarda çok sorgulanmaz iken internet ortamından online oyunlarda fps çok büyük bir sorun ve önemli etken haline gelmektedir. Yüksek fps oyuncular arasında rekabetin dışında biraz da keyif konusunda büyük bir fark yaratıyor. Yüksek yenilenme oranı daha akıcı bir görüntü ile karşılaşmanıza olanak sağlıyor.

Özellikle online oyunda fps sorunu giderme için yazının devamını okumalısınız.

Online Oyunda Fps Sorunu

Özellikle yazılımsal olarak fps yükseltme için bir kaç adım sıraladım sizlere. Önceden 45 fpslerde oynarken bu ayarlar ve bir laptop soğutucusu ile 100-145 fps arasında oyunun keyfini sürüyorum 🙂

İşte sizin için fps yükseltme işlemleri:

 • Ekran Kartı Sürücülerinizi Güncelleyin

Ekran kartı sürücü güncellemeleri genellikle önemli sorunları gidermek ve iyileştirmeler içindir. Hali hazırda zaten sürücünüz kuruludur. Fakat siz sürücülerinizi özellikle ekran kartı sürücünüzü güncellerseniz daha iyi verim alabilirsiniz. Yeni bile bir bilgisayar almış olsanız ilk işiniz sürücülerinizi güncellemek olmalıdır. Baştan bir bilgisayar toplayacaksanız NVIDIA, İntel ve ya AMD üreticilerinin ekran kartlarını tercih etmenizi öneririm.

Sürücü Nasıl Güncellenir adlı bir yazı yazıp buraya bir linkini bırakacağım ilerleyen günlerde.

 • Oyun İçi Ayarlar

Oyun içerisinde belirlenen görünyü ayarları FPS üzerinde çok büyük bir etkisi vardır. Bu ayarlar; oyunun kalitesini azaltacak ancak daha hızlı çalışmasını sağlamak içindir. Bu ayarlarınızı kurcalamanız kalite ve performans için en iyi naktayı bulmanızı sağlayacaktır. Başlangıç noktası olarak oyununuza giriniz.Oyun ayarlarınızdan Görüntü sekmesine girmelisiniz.

Ayarlarınızı kalite olarak ortaya ve ya en düşüğe getirmelisiniz.

Çözünürlüğünüz masaüstü çözünürlüğü ile aynı olmalıdır.

Dikey senkronizasyon ve anti-aliasing gibi özellikleri kapatmalısınız.

Bazı oyunlarda donanım üzerindeki işlemleri azalmak için arayüz ayarları da mevcuttur. Bu ayarlarınızı animasyonları ve efekleri kapatarak online oyun fps sorunu çözmek için kullanabilirisiniz.

Aynı zamanda oyun içerisindeki oyun içi sesleri devre dışı bırakbilirsiniz. Oyun içerisinde jenerik müzikleri gibi sesleri kapatarak fps arttırma işlemine yardımcı olabilirsiniz.

 • İstenmeyen Programları Devre Dışı Bırakma

Windows işletim sistemini kulllananlar programları kaldırmadan önce arka planda hangi programların çalıştığını kontrol edebilirler ve gerekli görmedikleri uygulamaları devre dışı bırakabilirler. Windowsunuzu temiz tutarak online oyunda fps arttırma yapabilirsiniz.

[Windows Tuşu] + R’ye bas.
Aç yazan kısıma msconfig yaz ve Tamam’a tıkla.
Hizmetler sekmesine gel.
Tüm Microsoft hizmetlerini gizle kutucuğunu etkinleştir, böylece önemli bir işlemi yanlışlıkla devre dışı bırakamazsın.
Tümünü devre dışı bırak düğmesine bas.
Başlatma sekmesine tıkla.
Tümünü devre dışı bırak düğmesine bas.
Uygula’ya tıkla.
Tamam’a bas.
Bilgisayarını yeniden başlat.

Aşırı bellek ve işlemci kullanan uygulamaları kaldırma

Yukarıdaki işlemleri yaptınız ve oyun içi performansında bir artış sağladınız ve fps arttırma işleminden memnunsunuz ama daha iyi olabilir mi diyorsunuz. Bilgisayarınızdan yoğun bellek ve işlemci kullanan programları tespit edebilir ve gereksiz olan programları kaldırabilirsiniz. Eğer programı kaldırmada sorun yaşıyorsanız bu kötü amaçlı bir yazılım olabilir. Ayrıca güvenlik yazılımınızı güncel tutarak da kötü amaçlı yazılımları temizlemede kendinize yardımcı alabilirsiniz 🙂

 • Ekran Kartı Ayarlarınızı ve Yazılımı

Ekran kartı yönetim paneliniz oynadığınız online oyun fps sorunu için müdahale etmediğinden emin olmalısınız. Ekran kartı yönetim panelinizden varsayılan ayarlara dönmeniz sorununuzu çözecektir.

NVIDIA DENETİM MASASI
Masaüstüne sağ tıkla ve NVIDIA Denetim Masası’nı seç.
3D Ayarlarının Yönetilmesi’ne gir.
Varsayılana Geri Yükle seçeneğine tıkla.

CATALYST DENETİM MERKEZİ
Masaüstüne sağ tıkla ve Catalyst Denetim Merkezi’ni seç.
Tercihler’e gir.
Fabrika Ayarlarına Geri Dön seçeneğine tıkla.

 • Oyun Dosyalarınızı Onarın ve ya Güncelleyin

Bazı durumlarda oyun dosyalarınız çökebilir ve ya bazı durumlardan değişebilmektedir. Eğer bir steam, origin gibi yönetici kullanıyorsanız bu arayüzlerden yardım alarak oyun dosyalarınızı onarıp güncellemelisiniz. Bu güncellemeler ile fps artışı sağlayabilirsiniz.

 • Windows’u En iyi Performans için Hazırlayın

İşletim sisteminizi yeterince güçlü olmayan donanıma sahip bir bilgisayarda hem windows hem de online oyun görsel özelliklerini aynı anda karşılayamayabilir. Bilgisayarın windows özelliklerinden görsel özelliklerini kapatabilirsiniz. Bunu genellikle oynadığınız oyun için yeterince güçlü olmayan bilgisayarlar faydalanmalıdır. Bu uygulamaları yaparak performansda artış olacaktır.

Bilgisayar’a sağ tıkla.
Özellikler’e bas
Gelişmiş Sistem Ayarları’na gir.
Gelişmiş sekmesine gir.
Performams’ın altındaki Ayarlar’a tıkla.
En iyi performans için ayarla özelliğini seç.
Gelişmiş sekmesine geç.
Aşağıdakini en iyi performansı için ayarla: Programlar’ı seç.
Not: Eğer oyunu Pencere modunda ya da Çerçevesiz modda çalıştırıyorsan, aynı zamanda Aero’yu da devre dışı bırakman gerekebilir.

 • Isınma Etkisinden Kaçının

Bilgisayarınızı yeni açtınız ve oyuna girdiniz. Başta çok iyi bir performans alıyorsunuz fakat sonradan yavaşlama, kasma ve fps sorunu mu yaşıyorsunuz? Bilgisayarınız oldukça ısınmış mı diye kontrol etmelisiniz.Isınmadan kurtulmak ve ısınma sorununu ve beraberinde getirdiği fps sorununu en aza indirebilirsiniz.

Bilgisayarının fanlarını ve havalandırma deliklerini basınçlı hava ile temizle. Bilgisayarların fanları genellikle toz, kir ve kıl nedeniyle tıkanır. Bilgisayarının havalandırma deliklerini ve fanlarını temizlemen, hava akışını arttıracak ve makinenin düşük ısıda çalışmasını sağlayacaktır.
Eğer League of Legends’ı dizüstü bilgisayarında oynuyorsan bir dizüstü bilgisayar soğutucusu alabilirsin. Modeline bağlı olarak ya duvara ya da bilgisayarının USB girişne takılabilen harici soğutucular var. Bunlar, dizüstü bilgisayarları soğutma konusunda oldukça etkililer.

 • Sistem Kayıt Defterini Temizleyin

Bilgisayara her program yüklendiğinde sistem kayıt defterlerinde değişiklikler yapmaktadır. Sistem kayıt defteri, işletim sistemi ve ayarlarınızın olduğu bir veritabanıdır. Ccleaner uygulaması ile kayıt defterinizi temizleyebilirsiniz.

 • Sabit Disk Birleştirme

Sabit diskler, dosyalarınız ve verileriniz eklendikçe düzensiz bir hale gelebilmektedir. Böyle durumlarda programlar ve oyunlar gerekli dosyaları bulmakta zorlanır ve size fps sorunu olarak geri dönüş yapar. Bunu nasıl yapılacağınızı https://support.microsoft.com/tr-tr/help/17126/windows-7-improve-performance-defragmenting-hard-disk bu adresten öğrenebilirsiniz.

 • DirectX

DirectX güncellemelerinizi düzenli olarak yapınız. Bu güncellemeler ile performans artışını deneyimleyeceksiniz.

 • Dizüstü Bilgisayarın Güç Ayarları

Dizüstü bilgisayarlar pillerin daha çok dayanmasını sağlamak için güç tasarrufu uygulamaktadırlar. Aşağıdaki ayarları yaparak online oyunda fps sorunu için bu etkeni de ortadan kaldırabilirsiniz.

Bilgisayarının Denetim Masası’ndan Güç Seçenekleri’ni aç.
Eğer güç planın tasarruf yapacak şekilde belirlenmişse, bunu performans seçeneği ile değiştirmen gerekir. Performans seçeneğinin seçili olduğundan tamamen emin olduktan sonra “Plan ayarlarını değiştir”e tıkla.
Yüksek Performans’ı etkinleştir.

Yukarıda verdiğim tüm işlemlerden sonra online oyun fps sorunu için fps arttırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Aklınıza takılan bir soruda yorum yapmaktan çekinmeyiniz.

Yorum Yap