FatihGirgiç

Opencart Api Sorunu

Opencart bir site kurdunuz ve siparişlerinizi düzenlerken “UYARI: Api Erişim iznine sahip değilsiniz!” ya da UYARI: Api Erişim yetkiniz yok gibi bir sorunla karşılaşmanız muhtemel. Ben de sizlere opencart api ayarlarınızı yapmayı ve opencart api sorunu çözümünü etkileyen bir kaç faktörden bahsetmet istedim.

Opencart api sorunu yaşarsanız siparişlerinizi güncelleyemezsiniz ve bu da yeni bir e-ticaret sitesinde sizi strese sokabilir. Sakin kalarak bir kaç işlem yapmamız gerekecek. Opencart Api Sorunu Çözümü için genel bir anlatım mevcut değildi ne kadar kısa süren ve sorun olarak görülmese de yeni başlayanlar için bu bir sorun olabilir.

Opencart Api Sorunu Çözümü

Admin Paneli>Sistem>Kullanıcılar>API kısmına gidelim.

API adınızı girin ve API Anahtarı Oluştur diyelim. Ardından Durum: Açık hale getirip, IP sekmesine girmelisiniz.

IP Adresiniz yukarıda vericektir ekleme işlemini yaparak Kaydet butonuna tıklayınız.

API oluşturduk ve IP ekledik sıra geldi mağaza ayarlarımızdan bu API Grubunu seçmeye bunu yapmazsanız aynı hatayı almaya devam edersiniz. Gelelim mağaza ayarlarına.

Admin Panelinden Sistem>Mağazalar>Düzenle kısmına girelim.

Seçenekler sekmesinden Kasaya Git bölümüne gelip API Kullanıcısı kısmını yukarda oluşturduğumuz API Kullanıcısını seçerek kaydedin.

Opencart API Sorunu aslında bu kadar kolay bir durum. Fakat bazı siteler taşındıktan sonra ve ya opencart ssl kurulumu sonrası ya da admin/config.php ve config.php içerisinde düzenlemeler yaptıktan sonra da ip adresinizi girmenize rağmen bu hatayı verebilir. Bu da çok kolay bir işlem aslında. Sadece sunucunuza erişim sağlayıp admin/config.php ve config.php ayarlarınızı dediğim gibi yapmanız gerekecek. Başka bir sorun ile karşılaşmazsınız. Ayrıca tüm bu opencart api sorunu yaşadıktan sonra otomatik api ekleyen bir modül de ekleyeceğim yazının altına. Opencart Otomatik APi İp Ekleme işlemlerini bu modül sizin yerinize yapıyor ve her sipariş güncelleme durumunda yukarıda anlattığım ip ekleme işlemini yapmanıza gerek kalmıyor.

Opencart Api Sorunu için Config.php
Opencart Api Sorunu için Admin/config.php

Ayarlarınızı site adresini değiştirerek yapınız genelde .htaccess üzerinde https:// protokolüne yönlendirme yapmayan kullanıcılar //HTTP kısmındaki url yapısını https:// olarak değiştirdikleri için de opencart api sorunu yaşayabiliyorlar. Evet arkadaşlar şimdi Api sorunu yaşayanlar için Opencart Otomatik Api İp Ekleme Modülünü sizlere veriyorum. Modül Sadece 2.3.0.0, 2.3.0.1, 2.3.0.2 sistemlerde aktif bir şekilde çalışıyor.

[sociallocker] Opencart Otomatik API İp Ekleme [/sociallocker]

 

Umarım bu opencart api sorunu çözümü ve otomatik api ip ekleme modülü sizlerin sorunlarını çözerek sizlere zaman kazandırmıştır.

 

 

2 Comments

  1. Sadece sunucunuza erişim sağlayıp admin/config.php ve config.php ayarlarınızı dediğim gibi yapmanız gerekecek

    Demişsiniz ama nasıl olduklarını yazmamışsınız fatih bey. Bende bir antral api entegrasyonu yapmaya çalışıyorum ancak bir türlü olmuyor. Sanırım bahsettiğiniz config yada htaccess kaynaklı olabilir

Yorum Yap