FatihGirgiç

Opencart İkon Sorunu

Opencart günümüzde oldukça yaygın kullanılan e-ticaret sitesi kurmak isteyenlerin başvuru noktası haline geldi. Stabil bir sistem olmasına rağmen bazı sorunlarla karşılaşılabiliyor. Ben de opencart sitelerde oldukça sık sık yaşadığım bir hata olan opencart ikonlar görünmüyor, opencart ikon problemi ya da opencart ikon sorunu gibi adlandırılan bu hatayla çok sık karşılaştım. Gerek ssl kurulumu sonrası gerekse taşıma sonrasında ya da .htacces / config.php’lerde bir şey değiştirdiğimde başıma çok sık gelen bir hatayı sizlere çözümü sunmak istedim.

Öncelikle site başına www. yazmayınca ikonlar gelmiyor, opencart ssl sonrası ikon sorunu gibi sorunların hepsinin çözümü aslında aynı arkadaşlar. Bize gerekli olan şey .htacces, public_html klasörü içerisindeki config.php ve admin klasörü içerisindeki config.php dosyalarımızdır. Gelelim şimdi çözüm olarak gerekli adımlara…

Opencart İkon Sorunu ve Çözümü

Öncelikle config.php dosyalarımızı kontrol edelim. Gerekli ayarlarımız oldukça basit aslında karmaşık bir işlemimiz yok. Öncelikle config.php içerisinde mağaza urlmizi öğrenmemiz ve gerekirse düzeltmemiz gerekecek. Bunun için ben cpanel üzerindne dosya yöneticisinden direk düzenlemeyi tercih ediyorum fakat sizlere tavsiyem bu işlemi yaparken düzenlemeden önce düzenleyeceğiniz dosyanın yedeğini bilgisayarınıza indirmenizdir. Opencart ikon sorunu ve çözümü için ne kadar basit bir işlem olsa da insanlık hali yanlış bir şey yapabilmemiz mümkündür ve 2 dakikalık işlem için saatlerce uğraştıracak sorunlar da açmamış oluruz.Ben aşağıda sizlere işlemlerim sonucu yaptığım kod değişiklerini aşağıda görsellerde vericem siz de kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

public_html içerisindeki Config.php

Değiştireceğimiz kod kısmı

// HTTP

define(‘HTTP_SERVER’, ‘http://www.siteadı.com‘);

// HTTPS

define(‘HTTPS_SERVER’, ‘https://www.siteadı.com‘);

Public_html içerisindeki config. php dosyanızda bu kısmı istediğiniz gibi doldurun. İster http://siteadı.com isterseniz http://www.siteadı.com şeklinde bu tamamen size kalmış bir durumdur. Ben www. protokolünü kullanmayı tercih ediyorum. Yukarıdaki görsel de de görmeniz mümkün bunu. Kodları da veriyorum ki rahat şekilde kodlarınızı değiştirebilirsiniz.

Ardından opencart ikon sorunu ve çözümü için admin klasörünü içerisindeki config.php dosyamızı açıyoruz ve aynı şekilde seçtiğimiz protokolleri buraya da uyguluyoruz.

 

Opencart Admin İçerisindeki Config.php

 

// HTTP

define(‘HTTP_SERVER’, ‘http://www.siteadı.com/admin/‘);

define(‘HTTP_CATALOG’, ‘http://www.siteadı.com/‘);

 

// HTTPS

define(‘HTTPS_SERVER’, ‘https://www.siteadı.com/admin/‘);

define(‘HTTPS_CATALOG’, ‘https://www.siteadıa.com/‘);

Burayı da ilk config.php dosyamızdaki doldurduğumuz url protokollerine göre dolduruyoruz. Bu işlemleri sorunsuz bir şekilde yaptıktan sonra geriye .htacces dosyamıza girip 301 yönlendirmesi yapmak kalıyor geriye. Yönlendirme işleminden sonra opencart ikon sorunu gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Öncelikle siz de bu işlemleri cPanel üzerinden yapıyorsanız .htaccess dosyanızı görüntüleyemiyor olarabilirsiniz. Bunun için cPanel üzerinden dosya yöneticinizden gizli dosyaları göster seçeneğini aktif etmelisiniz. Ardından .htacces dosyanızı düzenle diyerek aşağıda verdiğim kodları eklemeyi unutmayınız.

SSL Kullananlar için

 

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

SSL Kurulumu gerçekleştirmemiş arkadaşlar için

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ http://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

Ya da direk url protokolumuzu yazarak da giriş yapabilirsiniz. Url protokolunu manuel yazmak isteyenler için kod aşağıdadır. http:// ya da htpps:// protokolunu ssl sertifika durumuna göre kendiniz düzenlemelisiniz aşağıdaki kodda. Ben direk ssl için https:// protokolünü yazıyorum

RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^siteadı\.com [NC]

RewriteRule ^(.*)$ https://www.siteadı.com/$1 [L,R=301]

 

Tüm bu işlemleri sırasıyla ve doğru bir şekilde yapmışsanız sitenizde hangi url protolu ile girerseniz girin sorunsuz şekilde yönlendirme ve opencart ikon sorunu ile karşılaşmayacaksınız.

Opencart www. sorunu,www yazmayınca ikonlar gelmiyoropencart ikon problemi, opencart ikon sorunu gibi adlandırılan bir çok soruna çözüm bu yoldur arkadaşlar. Umarım yardımcı olmuştur. Herhangi takıldığınız bir yer var ise yorumlarda belirtmekten çekinmeyiniz. Gerekirse uzaktan bağlantı ile çözmenize yardımcı olabilirim.

 

 

 

Yorum Yap