FatihGirgiç

Opencart Modül Nasıl Yüklenir?

Opencart daha önceden de yazdığım yazılarda belirttiğim gibi açık kaynak kodlu, ücretsiz ve popülerliği git gide artan bir yazılım haline gelmektedir. Ücretsiz olması bir çok kullanıcı tarafından tercih edilse de bazı durumlarda opencart için modüllere/eklentilere ihtiyaç duyabilmekteyiz ve bu ihtiyacımızı kendimiz görebilecek durumdayken ki bu yazıyı araştırıp bulduğunuza göre yükleyebileceğinize güveniyorsunuzdur; ücret karşılığında opencart modül yükleme işlemlerini yaptırıyoruz. Gelelim ücretsiz e-ticaret sitemize yani opencart modül yükleme / kurma işine.

Opencart Modül Yükleme İşleminden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Opencart tabanlı bir web siteniz için ücretli ve ya ücretsiz bir modül almadan önce lütfen Opencart sürümünüz ile modülünün uyumluluğunu sorun ve ya araştırın. Bazı modül dosyaları opencart sisteminizde var olan bir dosyayı değiştirme gereksinimi duyabilirler. Uyumlu versiyon için doğru modül seçimi sizi hatalardan koruyacaktır. Uyumsuz bir versiyon ise değiştirilmesi gereken ya da eklenmesi gereken kodları manuel eklemeniz gerekmektedir. Opencart modül yükleme işleminden önce mutlaka bu dediklerimi dikkate almanızı öneririm.

Opencart Modül Yükleme

Aşama aşama olarak sizlere opencart modül nasıl yüklenir konusunu anlatacağım fakat her yazımda da belirttiğim gibi sitenizin bir yedeğini hatta iki adet yedeğini bilgisayarınızda barındırmalısınız. Bazı modüller kurulurken sunucuda var olan dosyalarımızı değiştirme gibi durum söz konusu olabiliyor ve siz de dosyalarınızda düzenleme yapmış iseniz bu düzenlemeleri, optimizasyonları kaybedebilirsiniz. Sonradan pişman olmamak adına riski çok az olsa da site yedeğinizi bilgisayarınızda bulundurun. Gelelim opencart modül yükleme anlatımımıza…

1- Öncelikle edindiğimiz opencart modülümüzü bilgisayarımıza indirelim ve sıkıştırılmış dosya ise klasör halinde dışarıya çıkartalım. Bunun bir görselini koyma gereği duymuyorum. Sonrasında ise ftp bilgilerimizle sunucumuza erişiyoruz.

2- Klasör olarak çıkarttığımız eklentinizin içerisine girdiğinizde admin ve catalog adında 2 adet klasör ile daha karşılaşacaksınız.Bazı durumlarda veri ve vqmod adlı klasörler de olabilmektedir. Eğer vqmod klasörü var ise opencart sitenizde vqmod kurulu olmalıdır. Eğer kurulu değilse opencart vqmod kurulumu yazımı okuyabilir ve kurulumu yapabilirsiniz. Bu opencart modül dosyalarını ftp yazılımızın yardımıyla public_html içerisine atmamız gerekecek.

3- Kopyalama işlemi bittikten sonra ftp yazılımınızı kapatabilir ve Opencart yönetim paneline giderek yüklediğimiz modülü kurmamız gerekecektir.

Opencart admin paneli > Eklentiler > Eklentiler seçeneklerini takip ederek yeni yüklediğimiz modülü kurmamız gerekecek. Opencart modül yükleme işlemimiz bu kadar kısa ve basit arkadaşlar.

 

Opencart Modül Kurulumu Sonrası Bilmeniz Gerekenler

Modülünüzü sorunsuz bir şekilde kurdunuz kullandınız ve belirli bir süre sonra ihtiyacınız kalmadı. Peki opencart modül nasıl kaldırılır diye soracak olursanız. Bu sorunun cevabı yukarda yaptığımız işlemlerin tam tersi.

Opencart admin paneli > Eklentiler > Eklentiler seçeneklerini takip ederek Kaldırmak istediğimiz modülü kaldır diyoruz. Buradan modülü kaldır demeniz sadece veritabanından modülü kaldırmış olacaktır. Opencart modül dosyaları hala sunucunuzda barınacaktır. Dosyalar üzerinde değişiklik yapmışsanız onları da geri almanız gerekecektir. Bu önerilerimi dikkate alarak işlem yaptığınızda sorunsuz bir şekilde opencart modül yükleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

 

1 Yorum

Yorum Yap