Opencart Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

Opencart Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

Opencart nedir günümüzde çok sık sorulan sorular arasında yerini almıştır. Ben de sizler için işleri kolaylaştırmak adına opencart nedir, opencart avantajları ve opencart dezavantajları hakkında bu yazıyı yazmaya karar verdim. Bu yazıda yeni başlayanlar için opencart hakkında öğretici bilgilere yer vermeye özen gösterdim.

Çevrimiçi mağazanızı bu içerik yönetim sistemi üzerine kurmayı düşünüyorsanız ve aklınıza takılan sorulara yanıt arıyorsanız bu makale sayesinde kararınızı verebilirsiniz. Küçük detaylara çok takılmadan, vakit kaybetmeden başlayalım.

Opencart Nedir?

Ücretsiz, açık kaynaklı e-ticaret platformalarından biri olan Opencart, piyasada lider e-ticaret içerik yönetim sistemleri arasında lider ve en popüleri olarak gösterilmektedir. İşletmeleri için online mağaza açmak isteyen bir çok kullanıcıyı kullanıcı dostu tasarımı ile kendine çekmeyi başarıyor.

1998 yılında Christopher Mann tarafından ortaya çıkan fikir 2009 yılında geliştirici Daniel Kerr tarafından hayata geçirildi.

Opencart nedir sorusunun teknik olarak tanımlaması da PHP yazılım dili ile yazılmıi, MySQL veri tabanına sahip, online mağaza yönetiminizi sağlayan bir içerik yönetim sistemidir. Diğer açık kaynak içerik yönetim sistemlerindeki gibi gönüllü geliştiriciler opencart altyapısını geliştirip, güncellerken; opencart hizmetleri veren yazılımcılar ile yeni tema ve eklentiler geliştirilmeye devam etmektedir.

Opencart ile Online Mağaza Açmak

Opencart kolay kurulumu ve kullanımı göze çarpan ve kullanıcıyı çeken en önemli özelliklerden bir tanesidir. WordPress gibi opencart kurulumu da sorunsuz bir prosedür için adım adım ilerlemektedir. Veritabanı oluşturma, hesap yapılandırma gibi bir çok adımı yükleme ekranında bulabilirsiniz.

Opencart altyapısının kurulumu tamamlandıktan sonra sitenizi özelleştirmek, yeni fonksiyonlar eklemek ve düzenlemek için basit adımlar ile ilermeniz mümkündür.

Popüler içerik yönetim sistemleri gibi opencart da çok sayıda modül ve tema seçenekleri ile desteklenmektedir. Sektörünüze uygun ve ya ürünlerinize uygun olarak geliştirilmiş, kodlanmış tema ve modül seçeneklerinden ücretli ve ücretsiz bir çok seçeneğiniz mevcuttur.

Opencart ücretsiz bir altyapıdır. Opencart altyapısını kullanmak, satış yapmak için alan adı ve barındırma sağlayıcınızın olması yeterlidir. Opencart altyapısı ile bir çok modül ve tema da ücretsiz bir şekilde kullanılabilir. Fakat isteklerinizi doğrultusunda tema, modül almak isterseniz geliştiricilere bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Opencart ile sunulan ücretsiz altyapı ile temel mağaza işlevlerini yerine getirebilirsiniz. Fakat ilerleyen süreçte bu fonksiyonlar sizlere yetersiz gelecektir. Bu durumda çeşitli modüller satın alarak sitenize yeni özellikler ekleyerek zamandan tasarruf edebilir ve yeni özelliklere kavuşabilirsiniz.

Opencart Avantajları

  • Ücretsiz bir altyapıdır.
  • Kullanıcı dostu arayüze sahiptir.
  • E-Ticarete başlangıç için yeterli bir çok özelliğe sahiptir.
  • Ücretli ve ücretsiz tema ve modül seçenekleri vardır.
  • Arama motorları ile uyumludur.
  • Kolay yönetim ve sorunsuz bir altyapıya sahiptir.

Opencart Dezavantajları

  • Mağazanıza yeni özellikler eklemek istiyorsanız büyük ihtimal ücretsiz modüller ihtiyacınızı karşılamayacak ve ücretli modüller kullanmanız gerekecek.

Yazımın bu kısmına kadar kafanızda opencart nedir, opencart avantajları ve opencart dezavantajları hakkında bir takım bilgiler oluşmuştur diye düşünüyorum.

Opencart genel olarak bakıldığında çok şık tema ve modüllere sahip bir içerik yönetim sistemidir. Eğer kendi e-ticaret sitenizi kendiniz yönetmek istiyorsanız opencart sizler için kullanımı kolay ve uygun maliyetli bir seçim olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir