FatihGirgiç

Opencart SSL Kurulumu


Opencart SSL Kurulumu

E-ticaret sitelerinde güvenlik ve kredi kartı ile ödeme almak isteyen siteler için yani sanal pos kullanmak isteyen siteler için güvenlik önemlidir. Sanal pos alabilmeniz için bankaya başvurduğunuzda sizlere ssl sertifikanızı isteyecekler yok ise kurmanızı söyleyeceklerdir. Peki ya ssl nedir diye sormadık mı zamanında 🙂 SSL Sertifikası sitenizin güvenli olduğuna dair sertifikadır yani sitenizin güvenlik sertfikasıdır. Güvenli siteler yani ssl sertifikasına sahip siteler https:// ile urlleri şekillenirken diğer siteler http:// biçimindedir. Https:// ile başlayan urllerden yani ssl sertifikasına sahip sitelerden alışveriş yapmaya özen göstermelisiniz ki günümüzde bir çok e-ticaret sitesinde bu ibareleri görmek mümkün hale geldi. Opencart tabanlı bir site kurdunuz e-ticarete girdiniz ama kredi kartı ile ödeme almak istiyorsunuz. Opencart SSL Kurulumu nasıl yapılır sorularınıza yanıt vereceğim bu yazıda.

SSL Sertifikasını genellikle hosting şirketine danışarak alabilirsiniz. Fakat günümüzde bir çok hosting şirketi ücretsiz ssl sertfikası vermektedir. Ekstradan bir ssl sertifikası almak isterseniz hosting firmanıza danışırsanız size yardımcı olacaklardır. Peki ssl sertifikası kuruldu ama siteniz hala http:// url yapısıyla başlıyor ve güvenli ibaresi gelmiyor mu? Alt anlattıklarımı yaptıktan sonra bir sorun kalmayacak ve istediğiniz şekilde Güvenli ve https:// url yapısına sahip olacaksınız.

Opencart SSL Kurulumu – Resimli Anlatım

1- Öncelikle sunucuya giriş yapmanız gerekmektedir. Bu işlemleri yaparken işlem yapacağınız dosyanın yedeğini bilgisayarınızda saklamayı unutmayınız.Sitenizin kurulu olduğu dizine gidin ve karşınıza config.php dosyası çıkacaktır. İlk işimiz bu dosyayla olacak.
// HTTPS
define(‘HTTPS_SERVER’, http://www.siteadı.com/’); şeklinde bir kod ile karşılaşacaksınız. site url kısmını https://www.siteadi.com şeklinde düzenlemelisiniz.


2- Admin klasörü içerisindeki config.php dosyanıza da buna benzer bir işlem yapmamız gerekecek.Değiştireceğimiz kodu tekrardan aşağıda veriyorum.

// HTTPS
define(‘HTTPS_SERVER’, ‘http://siteadresi.com/admin/’);
define(‘HTTPS_CATALOG’, ‘http://siteadresi.com/’); şeklindeki kodlarımızı tekrardan https://www.siteadi.com şeklinde düzenleyelim.

3- Bu işlemleri tamamladıktan sonra opencart tabanlı sitemizin admin paneline girip ayarlarımızı yapmamız gerekecek.
Ayarlar>Mağazalar> Varsayılan Mağaza bölümünden sunucu sekmesine girip SSL Kullan Seçeneğini Aktif yapmanız gerekmektedir.

4- Sıra geldi .htaccess dosyamızı düzenleyerek sitemizin ikonları ve seo url yapılandırmasını yapmaya…Aşağıda vereceğim kodları uygun bir yere
yapıştırabilirsiniz. Genelde en alta yapıştırmayı öneriyorlar ama ben kuralları çiğnemeyi seviyorum.

RewriteEngine On
# If your opencart installation does not run on the main web folder make sure you folder it does run in ie. / becomes /shop/

RewriteBase /
RewriteRule ^sitemap.xml$ index.php?route=extension/feed/google_sitemap [L]
RewriteRule ^googlebase.xml$ index.php?route=extension/feed/google_base [L]
RewriteRule ^system/download/(.*) index.php?route=error/not_found [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_URI} !.*\.(ico|gif|jpg|jpeg|png|js|css)
RewriteRule ^([^?]*) index.php?_route_=$1 [L,QSA]
RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

.htaccess dosyamıza bu kodları yapıştırarak hem linklerimizi https linklerimize yönlendirmiş oluyoruz hem de seo url yapımızı bozmuyoruz. Sadece yönlendirme yapacak arkadaşlar

sadece aşağıda verdiğim kodları ekleyebilirler.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

Benim kurulum sonrası düzenlediğim .htaccess dosyası aşağıdaki gibidir.

Ben eski .htaccess dosyamı upload etmisim. Siz verdiğim kodlardaki gibi https:// şeklinde yapmaya dikkat etmelisiniz.Şimdiye kadar anlattıklarımı adım adım ve hatasız bir şekilde yaptıysanız
opencart ssl kurulumu işlemlerini bitirdiniz demektir.
Kontrol etmek için sitemize girelim.

Ürünlerinizi ve sayfalarınızı kontrol etmeyi unutmayınız. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız.
Düzenlemeden önce aldığınız dosyaların yedeklerini geriye yükleyip baştan başlarsanız sorunsuz bir şekilde
opencart siteye ssl kurulum sonrası yapılması gerekenleri uygulayarak kurulumunuzu tamamlayabilirsiniz.

Opencart SSL Kurulumu Sonrası Yapılması Gerekenler

1- Google Webmaster ( Google Search Console)

Opencart ssl kurulumu sonrası yapmanız gereken ilk işlem google search console giriş yapıp sitemizi https:;// linklerini mülk olarak eklemektir. Buı mülkü ekledikten sonra https:// protölünde site haritanızı eklemek olmalıdır.

Bu işlemleri yaparken eski http:// olarak eklediğiniz eski urllerinizi silmemeniz ve ya site haritanızı kaldırmamalısınız. Ayrıca diğer arama motorları için de aynı işlemleri gerçekleştirmelisiniz.

2-Google Analtics

Opencart siteye ssl kurulumu yaptınız ve ne istatistik olarak sitenize giren çıkanların verilerin kaybı olmaması adına kayıtlı olan sitenizin https uzantılı url protokölünü tanımlamalısınız.

Google Analtics adresine gidip yönetici sekmesinden mülk ayarlarından sitenizin varsayılan url kısmını https:// protokölüyle değiştirmelisiniz.

Umarım opencart ssl kurulumu sonrası yapılması gerekenleri kısaca anlatımımızdan memnun kalmışsınızdır.

 

Yorum Yap