SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO dostu ve ya SEO uyumlu makale nasıl yazılır bilmek istemez misiniz? Sitelerinizi üst seviyeye taşıyabilecek bir sanat olarak görülen SEO uyumlu makale yazarlığına adım atabilirsiniz. Herkes bir makale yazabilir fakat SEO için optimize edilmiş makaleler yazmak özel bir takım uygulamalar gerektirmektedir.

Bu yazıda sizler için arama motorlarında iyi sıralanabilecek SEO uyumlu makale nasıl yazılır hakkında ipuçlarını paylaşacağım.

Web sitenizde yayınladığımız her blog yazısı arama motoru sıralamaları için bir web sayfası gibi düşünülebilir. Her yazı için belirli anahtar kelimeler ile optimize edilebilirler.

Bloglarınızda yazarlar ile çalışacak iseniz başlıklarınızı ve iş planı oluşturarak yazarlar ile çalışmanızı öneriyorum. Verimlilik açısından ve iş kontrolü/takibi açısından sizlere ilerleyen süreçlerde kolaylık sağlayacaktır. Bu yazıda anahtar kelime araştırması için bir bilgi vermeyi düşünmüyorum. Bunun için genel bir yazı taslağını oluşturmaya başladım. “SEO için En İyi Anahtar Kelime Araştırma Araçları” başlıklı yazımı paylaşıp buraya sizle için link bırakabilirim.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır: Giriş

Araştırma

Eğer sitenizdeki içerikleri araştırma yapmadan oluşturuyor iseniz akıntıya karşı kürek çekiyorsunuz demektir. Kendiniz, siteniz ve müşterileriniz için fark yaratmak istiyor iseniz araştırma yapmanız gerekmektedir.

 • Hedef anahtar kelimeler
 • Makalenin uzunluğu
 • Makalenin türü
 • Rakip sitelerdeki benzer makaleleri ana hatları ile analiz

Anahtar kelime araştırma araçlarından yararlanarak odaklanmanız gereken doğru anahtar kelimeyi belirleyebilirsiniz.

İçerik Türü Belirleme

Anahtar kelimelerinizi belirlediniz. Fakat anahtar kelimelerinizde ne tarzda makaleler arama motorlarının arama sonuçlarında üst sıralarda yer alıyor bilmemiz gerekiyor. Bu da araştırmanın bir parçasıdır. Hedef kelimenizi arama motorunda aratarak arama motorlarının hedef kelimeniz için ne tür makalelere üst sıralarda yer veriyor ve içeriklerinizi nasıl şekillendirmeniz gerekiyor sizlere bir örnek verecektir.

Makale Uzunluğu Belirleme

İlk sayfada sıralama almak için şansınızı arttıracak olan makalenizdeki kelime sayısını belirlemenize yardımcı olacak bir çok araç var.

Hedef anahtar kelimeniz, hedef lokasyonunuz ve cihaza göre sizlere anahtar kelimelerinizde ilk sayfanın ortalama kelime sayısını veren bir çok ücretli, ücretsiz araçlar mevcut. Fakat bu ortalama kelime sayısını siz de manual olarak bulabilirsiniz. Nasıl mı hedef anahtar kelimelerinizdeki ilk sayfada yer alan sitelerin makalelerindeki kelime sayılarının ortalamasını alabilirsiniz.

Zahmetli ve uğraştırıcı bir süreç olabilir fakat hedefiniz aramalarda en üst sıralar ise bunları yapmak oldukça keyifli bir hal alacaktır.

Anahtar Kelimelerinizin Altarnatifleri

Google gibi arama motorları anahtar kelimenizi aradığınızda sayfanın en alt bölümünde anahtar kelimeniz ile ilgili insanların aradığı diğer sonuçları gösteren bir bölüm ile karşılacaksınız. Bu bölümde anahtar kelimeleriniz ile ilgili soru ve arama öbeklerine makalenizde yer verebilirsiniz.

Bu kadar yeterli mi? Tabiki de hayır. Her aramanın alternatif aramaları var. Her tıkladığınız arama öbeklerinde yeni alternatifler çıkacaktır. Bir anahtar kelimeden çeşitli anahtar kelimeler ve makaleler üretmeniz mümkündür. Bu başlık altındaki işlemler makalelerinizin insanların aradıkları makale olarak görünmesini sağlayacak atılmış en iyi adımlardan bir tanesidir.

Şimdi SEO uyumlu makale yazmanın vakti geldi.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Yazı Başlığı, Meta Başlığı ve Meta Açıklaması

Öncelikle yazı başlığınız ile meta başlık arasında farkı bilmeliyiz.

Yazı başlığı: Ziyaretçilerin web sitesinde yayınlanan içeriğin başlığı nasıl gördüğüdür.

Meta Başlık: Arama motorlarının içeriğin başlığını nasıl göstereceğini belirler.

WordPress sitelerinizde SEO eklentiniz ile meta başlık belirlemedi iseniz yayın başlıklarınız meta başlık olarak kabul edilmektedir.

Meta başlığınızda anahtar kelimelerinizin yer alması çok önemlidir.

Meta Açıklaması

Meta açıklamaları arama motoru sonuç sayfalarında önemli bir rol oynamaktadır. Meta açıklamalarını yazınızın reklam metni olarak düşünebilirsiniz.

SEO için optimize edilmiş makalelerde meta açıklamalar çok önemlidir. Eğer daha önceleri yayınladığınız yazılara meta açıklaması yazmamış iseniz geriye gidip bir tanesine ekleyin, sıralamanızı not alın ve arama motorlarına sayfanızı güncellediğinizi söyleyin. Sıralamadaki yerinizi kontrol ederek aradaki farkı kendiniz görün.

Meta açıklamaları ile yazılarınızın sitenize maksimum oranda trafik çekebilme potansiyelinin farkına varın. Meta açıklarımınızda anahtar kelimelere yer vermekten korkmayın. Anahtar kelimelerinizi sergileyebileceğiniz mükemmel bir alandır.

Görseller için ALT Etiketi

Arama motorları görsel dosyaları okuyamamaktadır. Fakat alt etiketi ile yazacağımız metinler Google ve diğer arama motorlarının resmi tanımasını sağlamaktadır.

Resimlerinize sadece alt etiketi girmeniz yeterli olmaz. Görsel dosyalarınızın isimlendirmelerine de dikkat etmelisiniz. Bir çok kullanıcı resim001.jpg vb isimler ile sitelerine resim yükleme hatası yaparlar. Arama motorları resimleri tanımaya çalışırken görsel isimlendirmelerinden de yararlanmaktadır.

Görsellerinizi adlandırırken görüntü ile alakalı bir isimlendirme yapmaya özen gösterin. Ayrıca resimlerinizde alt etiketi ile anahtar kelime kullanmanız sitenize artı trafik olarak dönecektir.

Bağlantı Metinleri

Yeni yazılarınızı yayınlarken ziyaretçilerinizin web sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlamak ve arama motorlarının eski yayınları yeniden taramasını sağlamak için eski blog yazılarınıza bağlantı vermek her zaman iyi bir fikirdir.

SEO için önemli bir faktör olan hemen çıkma oranını düşüren, ziyaretçilerin web sitemizde gezinmesini sağlayan bir etkendir.

WordPress kullanıcıları genel olarak bu dahili bağlantıları eklentiler ile vermektedir. Sitenizde birden çok yazar ile çalışıyor iseniz eklentilerden yararlanmanızı tavsiye etmekteyim. Fakat sitenizde tek yazar siz iseniz dahili bağlantıları yazılarınızı yazarken oluşturabilirsiniz.

Kalıcı Bağlantılarınızı Düzenleyin

Kalıcı bağlantılarımızda yer verdiğimiz bağlaçlar arama motorları tarafından yok sayılmaktadır. Bağlaçlara durdurma kelimesi diyebilirsiniz. Yazı başlıklarımız genel olarak birden çok durdurma kelimesi içerebilmektedir.

WordPress sitenizde bir içerik yayınlarken kalıcı bağlantılarınızdan durdurma kelimelerini çıkarabilirsiniz.

Örneğin: WordPress Kurulumu ve Güncelleştirme İşlemleri başlıklı yazınız …./wordpress-kurulumu-ve-guncellestirme-islemleri gibi bir kalıcı bağlantıya sahip olacaktır. Siz bunu düzenleyerek …./wordpress-kurulumu-guncellestirme-islemleri olarak değiştirebilirsiniz.

Önemli Not: Gönderi yayınlandıktan sonra hiçbir zaman kalıcı bağlantınızı değiştirmeyin.

Doğru Başlık Etiketleri

Doğru başlık etiketleri kullanmak SEO uyumlu makale yazarlığının en önemli özelliklerinden bir tanesidir.

SEO için optimize edilmiş temalarda gönderi başlıkları H1 olarak etiketlenmektedir. Bir sonraki alt başlığınız H2, bir sonraki H3 etiketlerini kullanarak ilerlemelisiniz.

Uzun yazılarda başlık etiketlerini kullanmak her zaman iyi bir fikir olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca uzun yazılarınızda “İçindekiler” tablosu yaparak başlıklarınıza yönlendirme işlemi kullanıcıların yazınız içerisinde aradıklarını bulmalarını kolaylaştıracaktır.

SEO’da bir çok uzmana göre H1, H2, H3 etiketlerinde anahtar kelimelere yer vermek iyi bir fikirdir. Anahtar kelimelerinizi araştırırken başlık etiketlerinizin de ne olması gerektiğine karar vermelisiniz.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır: Son Kontroller

 • Anahtar kelime araştırması
 • Makalede doğru ve ortalama kelime sayısı belirleme
 • İçerik türü seçmek için araştırmalar ve incelemeler
 • Hedef kitlenizin benzer arama yaptıkları başlıklara makalenizde yer vermek
 • Ziyaretçileriniz ve aram aotorları için meta başlık ve açıklamalarının girilmesi
 • Resimleri isimlendirme ve alt etiketi ile açıklamalar
 • Bağlantı metinleri ile site içerisinde ziyaretçilerin gezinmelerini sağlamak
 • Kalıcı bağlantı düzenlemesi
 • H etiketlerinin doğru kullanımı

SEO uyumlu makale nasıl yazılır makalem hakkında aklınıza takılan sorular ve önerilerinizi tarafıma yorumlar kısmından bildirebilirsiniz.

Arkadaş listenizde bu bilgilerden yararlanabilecek biri var ise lütfen yazıyı paylaşarak bana destek olun.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir