FatihGirgiç

Vqmod Nedir? Vqmod Kurulumu

Opencart vQmod Nedir?

Vqmod açılımı virtual quick mod yani Türkçe anlamıyla sanal hızlı eklenti… Vqmod ile eklentileri uzun uğraş verici işlemlerden kurtularak sitemize yüklemek için kullanıyoruz. Normal şartlarda eklenti eklerken dosya bulup bu dosyaları açarak belirli yerlerine eklemeler yapmamız gerekmektedir. Vqmod bu işi bizim için sanal olarak yapmaktadır. Vqmod nedir sorusuna kısa bir açıklama yaptığımıza göre genel olarak bir bakalım ve sonra opencart vqmod kurulumu anlatımına geçelim.

Vqmod nasıl işler çok kısa açıklamalarını yukarıda yaptık peki bu sistemin eksileri yok mu? Tabi ki bazı sorunlarla karşılaşabilmekteyiz. Örneğin xml içerisinde belirli dosyalara eklenecek kod söz konusu ise ve eklenmesi gereken dosyada modül ve ya eklenti için verilen sıra ve şekilde bir kod yerleşimi yoksa ki bu çok sık karşılaşılan bir durum haline gelmekte vqmod görevlerini yerine getiremiyor. Bunun da sebebi ise vqmod opencart default temalara göre kodlanmasıdır.  Örneğin default temanızda ufak kod değişiklikleri bile yapmış olsanız bu tarz sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bir karakterlik boşluk bile vqmodun çalışmasını olumsuz etkileyebilmektedir. Peki böyle bir sorunla karşılaşırsanız ne yapmanız gerekecek diye soracak olursanız gereken xml dosyalarını açıp eklenmesi gereken yerlere manuel olarak eklemeniz sorununuzu çözecektir.

Vqmod aslında çok basit kod yapılarıyla yönetilmektedir. Yani kodlama bilginiz bile olmasa çok rahat bir şekilde vqmod kodlarıyla oynayabilirsiniz.

Vqmod kodları ve işlevleri aşağıda verilmiştir.

search => ara
before => öncesine
after => sonrasına
replace => değiştir
add => ekle
remore => çıkart

Örnek verecek olursak

<search position=”after” offset=”5″> gibi bir kod ile karşılaşırsanız bu aranan satırın 5 satır sonrasında değişiklik yapılması gerektiğini vurgulamaktadır.

 

Opencart kullanan ve modüller ile sistemlerini geliştirmek isteyen bir çok kullanıcı vqmod tabiriyle karşı karşıya gelmektedir. Opencart vQmod sistem dosyalarınızda herhangi bir değişiklik yapmadan eklenti yüklenmesine olanak tanımaktadır. Vqmod uyumlu eklentiler opencart sistem dosyalarınızda herhangi bir işlem yapmadan kullanabileceğiniz prafik modüllerdir.  Opencart vqmod kurulumuna geçelim.

Opencart vQmod Kurulumu

1- Vqmod dosyasını indirelim. Vqmod İndir

Ya da güncellemelerini kontrol edip son versiyonunu indirmek isteseniz: https://github.com/vqmod/vqmod/releases adresini ziyaret edebilirsiniz.

2- İndirdiğimiz vqmod dosyasını sitemize yükleme işlemi için hazırlıyoruz. İster ftp ile atın ister yönetim panelinizden sitenizin ana dizinine atın bu kısmı size bırakıyorum.

3- Sitemizin index.php ve admin/index.phpdosylarına yazma izni veriyoruz.  chmod777

4-http://www.seitedi.com/vqmod/install adresine giderek opencart vq mod kurulumu işlemine devam ediyoruz. “VQMOD HAS BEEN INSTALLED ON YOUR SYSTEM!” yazısıyla karşılaşırsanız opencart siteye vqmod kurulumu başarıyla kurulmuş olacaktır. Bu yazı dışındaki herhangi bir mesajla karşılaşırsanız kurulumunuz başarısız olmuş demektir.

5- İndex.php ve admin/index.php dosyalarına verdiğimiz yazma izinlerini kaldırıyoruz. chmod644.

6- Vqmod/vqcache klasörünün yazma izinlerini 777 olarak ayarlıyoruz.

Tüm bu işlemleri başarıyla yaptıysanız vqmod destekli eklentileri kolaylıkla kurabilirsiniz. Opencart vqmod kurulumu işleminiz başarıyla tamamlanmıştır.

Fırsat bulunca opencart vqmod kurulumu videosunu da çekip bu yazıya eklemeyi düşünüyorum.Karşılaştığınız sorunları yorum kısmında belirtirseniz fırsat buldukça elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım…

 

 

Yorum Yap