WordPress 5.5 Güncellemesi ve Yenilikleri

WordPress 5.5 Güncellemesi ve Yenilikleri

WordPress 5.5. Beta sürümü çıktı. WordPress 5.5 Güncellemesi ve WordPress 5.5 yenilikleri başlıklarında sizler için yazı derlemeye karar verdim. 2020 yılı içerisindeki ikinci büyük WordPress sürümü olacak olan bu güncelleme bir çok yeni özellik ve iyileştirmeler ile birlikte gelirken kullanıcıları bir çok eklentiden de kurtaracak gibi görünüyor.

Sizler için WordPress 5.5 Beta sürümü geliştirmelerini yakından takip ederek, bizler için sunulacak olan yeni özellikleri test etme şansı buldum. Bu yazımda sizlere wordpress 5.5 yenilikleri neler, bizleri neler bekliyor onları göstereceğim.

Yazıya giriş yapmadan önce ufak bir hatırlatma ile WordPress Beta Tester eklentisini kullanarak localhost kurulu bilgisayarınızda ya da bir wordpress altyapısının kurulu olduğu sitenizde wordress 5.5 beta sürümünü deneyebilirsiniz. Unutmamalısınız ki wordpress 5.5 hala test aşamasında ve bu da bizlere özelliklerin değişebileceği, yeni iyileştirmeler yapılabileceği anlamına gelmektedir.

Hep birlikte wordpress 5.5 güncellemesi ve wordpress 5.5 yeniliklerine göz atalım.

WordPress 5.5 Beta – Geliştirilmiş Blok Düzenleyici

WordPress sitenizde içerik oluşturmak için en çok zaman harcadığınız yer blok düzenleyicidir. WordPress’in neredeyse tüm güncellemelerinde blok düzenleyici için iyileştirmeler yapılmakta ve düzenli olarak bakımları yapılmaktadır. WordPress 5.5 Güncellemesi ile blok düzenleyiciyi daha verimli kullanmamıza olanak sağlayacak bazı önemli değişikler ile birlikte geliyor.

Entegre bir blok dizini ile birlikte gelen beta sürümü sitemizde bulunmayan bir blok düzeninden öneriler görebileceğimiz anlamı taşımaktadır. Blok dizinleri, sitemize farklı blok türleri eklememize olanak sağlayan eklenti koleksiyonudur.

WordPress 5.5 Beta sürümünde en dikkat çeken özelliklerden bir tanesi de blok düzenleyicide yer alan görsel iyileştirmeler. Blok düzenleyiciyi daha kullanıcı dostu ve erişebilir kılmak için kenarlıklar ve vurgulamalarda dikkat çeken iyileştirmeler hemen göze çarpıyor.

Beta sürümle birlikte blok düzenleyici iyileştirmelerinden bir tanesi de resimleri düzenlememize izin vermesidir. Yazı düzenleyicimizden çıkmadan resim yüksekliği, genişliği, en ve boy oranını ayarlarken kırpma ve döndürme gibi işlemleri de yapabiliyoruz. Eskiden olduğu gibi Ortam sekmesinden Medya Kütüphanesine giderek de bu düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Fakat satır içi resim düzenleme daha kolay ve zaman kazandırıcı geleceğine eminim.

Blok düzenleyicisinde en sık kullandığımız bloklar otomatik olarak sıralanmakta ve gruplanmaktaydı. Fakat beta sürümle gelen blok düzenleyicisinde Blok Desenleri denilen yeni bir özellik mevcut. Yaygın olarak kullanılan, önceden yapılandırılmış blokları anında eklememizi sağlamakta. Tema ve eklentiler kendi blok modellerini/desenlerini ekledikçe daha da fazla seçenek sunacak olsa da web sitemizdeki stil tutarlılığını koruyacağına ne şüphe 🙂

Sütunlar, iç içe geçmiş bloklardan ve blokları taşımakta zorlanıyor musunuz? Kullanıcı deneyimi daha iyi bir blok düzenleyici karşınızda. Ana blok ve iç içe girmiş öğeleri seçmenizi oldukça kolaylaştırıyor. Ayrıca sürükle bırak teknolojisi de blokları taşımada ve şekillendirmede oldukça başarılı.

WordPress 5.5 Beta – Tema ve Eklentileri Otomatik Güncelleme

WordPress güvenliği denildiğinde bir çok wordpress site sahibinin korktuğunu biliyorum. WordPress tema ve eklentilerinin güncelliği güvenlik için ne kadar önemli hepimiz biliyoruz. Benim de en çok şikayetçi olduğum konulardan bir tanesi de tema ve eklentilerin otomatik olarak güncellenmemesiydi kuşkusuz. Destek verdiğim bir çok müşterimin admin paneline eriştiğimde onlarca güncelleme bildirimi ile karşılaşmak bana saç baş yoldurtacak dereceye getiriyor. Neyse ki wordpress 5.5 sürümü ile eklentileri otomatik olarak güncelleyebileceğiz. WordPress tema ve eklentileri otomatik olarak güncelleştirmeleri gerekli sayfalardan tek bir fare hareketiyle aktif hale getirebiliyoruz. Üstelik bir eklenti ya da geliştirmeye gerek duymadan. Eklenti ve temaların son sürümünde çalışmasını inanılmaz derecede kolaylaştırdı.

Eğer siz yine güncellemelerinizi manual yapmak isterseniz tema/eklenti yükler gibi .zip uzantılı dosyayı ekleyebilir ve karşınızda çıkan sürüm karşılaştıma ekranından güncelleyebilirsiniz.

WordPress 5.5 Beta – Lazy Load

WordPress sitenizde wordpress 5.5 yenilikleri en önemlilkerinden bir tanesi de lazy load özelliği. Bu özellikte ekranda kullanıcı tarafından görünen resimler yüklenmekte ve diğer resimlerin yüklenmesi geciktirilmektedir. Çeşitli eklentiler ile bunu sağladığımız wordpress sistemlerinde artık eklentilere ihtiyaç duymadan varsayılan bir özellik olarak kullanabileceğiz. Lazy Load özelliği Safari hariç tüm modern web tarayıcıları tarafından desteklenmektedir.

Lazy load özelliği ile birlikte web sitesinizin hızını ve performansını büyük ölçüde arttıracaktır. Bu özellik ile bant genişliği, sunucu kaynağı ve elektrik tasarrufu sağlanacağı süphesiz.

WordPress 5.5 – XML Site Haritası

Wordress 5.5 yenilikleri arasında diğer göze çarpan özellik ve bir çok kullanıcının kafasında soru işareti bırakan durum ise varsayılan olarak XML site haritalarının gelmesidir. XML, arama motorlarının içeriklerinize kolayca keşfetmesine ve dizinlerine eklemesine yardımcı olan bir dosyadır.

WordPress SEO denilince akla ilk gelen parçalardan bir tanesi de site haritalarıdır. Varsayılan olarak gelen XML site haritaları özellik ve işlevsellik olarak Yoast SEO ve All in One SEO eklentilerinin site haritasıyla karşılaştırıldığında ise oldukça sınırlıdır.

Önde gelen wordpress seo eklentilerinden Yoast ve AIOS kendi XML site haritalarını sağlamaya devam edeceklerini duyurdular. Bu eklentileri kullanıyorsanız endişelenmenize gerek yok. Eklentiler WordPress XML site haritalarını otomatik olarak devre dışı bırakacaktır.

WordPress 5.5 Yenilikleri

  • Get_custom_logo () veya the_custom_logo () kodlarını kullanan temalar ana sayfayken anasayfaya tekrar bir bağlantı eklemeyecekler.
  • WordPress 5.5 phpMailer, SimplePie, Twemoji ve daha fazlası gibi güncellenmiş harici kitaplıkları içerir. WordPress mail sorunu için artık eklenti kullanmamıza gerek kalmayacak gibi görünüyor.
  • Dashicon’lar güncellenecek ve 65 yeni simge içerecek.
  • WordPress 5.5, PHP uyumluluk sorunlarını daha etkili bir şekilde tarama özelliğine sahip olacak.

WordPress 5.5 güncellemesi ve wordpress 5.5 yenilikleri hakkında size yardımcı olabildiğimi umuyorum. Piyasaya çıkarılacak olan sürüm için oldukça heyecanlıyım. Sizin wordpress 5.5 beta sürümünde hoşunuza giden özellikler var mı?

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir