WordPress Beyaz Sayfa Sorunu Çözümü

WordPress Beyaz Sayfa Sorunu Çözümü

WordPress Beyaz Sayfa Hatası en yaygın wordpress hatalarından biridir. WordPress Beyaz Sayfa Sorunu Çözümü için sizlere çözüm listesi hazırladım.

En sinir bozucu wordpress hatalarından bir tanesi de WordPress beyaz sayfa sorunudur. Hata mesajı belirtilmez, wordpress sisteminiz kitlenmiştir ve en sinir bozan tarafı ise sadece belirli bir sayfa ve ya yazılarınızda bu hatayı alıyor olmanızdır. Bazen admin paneline girdiğinizde beyaz sayfa sorunu ile karşılaşırsınız ama sitenizi incelediğinizde diğer tüm her şey olması gerektiği gibidir. Bazen de bir sayfa ve ya sitenizin bir bölümünde bu soruna denk gelmişsinizdir ve sitenizin diğer kısımlarını incelediğinizde yine her şey yolundadır.

Ben de bu yazıda sizlere WordPress beyaz sayda sorunu nedenleri ve wordpress beyaz sayfa sorunu çözümü ile ilgili bir çözüm listesi hazırladım.

Önemli: Sitenizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce mutlaka yedekleme yapınız. Sitenize erişiminizin yok ise hosting panelinizden bir full back-up almanızı öneririm.

WordPress Beyaz Sayfa Sorunu Nedenleri

Eskiden beri bilgisayar kullanıcılarına biraz nostalji yaşatayım. Wskiden Windows mavi ekran vardı hatırladınız mı? İşte WordPress Beyaz Sayfa Sorunu bu can sıkıcı mavi ekranın kesinlikle akrabası 🙂

WordPress topluluğu zaman içerisinde bu WordPress beyaz ekran hatasının nedenlerini ve bu sorunu gidermek için en yaygın çözümleri keşfetmişler.

Önce wordpress beyaz ekran hatası ve ya beyaz sayfa sorunu genel nedenlerini listeleyelim:

  • Düşük bellek limitleri(Genel olarak paylaşımlı hosting sağlayıcılarının belirlediği düşük bellek limitleri)
  • Bellek limitinizi zorlayan eklenti/tema
  • Tema ve eklentilerinizin uyumsuz olması
  • Kötü kodlanmış tema ve ya eklenti
  • Eklentiler arasında uyumsuzluk

Genel olarak wordpress beyaz sayfa sorunu ve nedenlerini öğrendiğimize göre adım adım yöntemsel olarak WordPress Beyaz Sayfa Sorunu Çözümü için listemize ilerleyelim.

WordPress Beyaz Sayfa Sorunu Çözümü için Çözüm Listesi

Paylaşımlı Hosting Kullanıyorsanız Diğer Sitelerinizi De Gözden Geçirin

Paylaşımlı bir hosting kullanıyorsanız ve aynı sağlayıcıda birden çok WordPress siteniz var ise sorunun diğer sitelerinizde olup olmadığını da kontrol etmenizi öneririm. Eğer diğer WordPress sitelerinizde de aynı sorunu tespit edersenizhizmet sağlayıcınızda bir sorun olduğunu anlamış olacağız. Bu sorun geçici bir durum da olabilir ama daha fazla bilgi almak için desteklerine başvurabilirsiniz. Barındırma hizmetinizde yer alan sitelerinizde genel olarak beyaz sayfa sorunu ile karşılaştığınızı belirtirseniz sizlere yardımcı olacaklardır. Eğer diğer sitelerinizde hata ile karşılaşmadıysanız yani sadece bir wordpress sitenizde bu sorun var ise WordPress beyaz sayfa sorununun sadece bir sitenizde olduğunuza eminseniz sorunun o sitemizdeki bir nedenden olduğuna yoğunlaşacağız.

Bellek Limitinizi Kontrol Edin

WordPress beyaz sayfa hatasının genel olarak bellek limitlerinizi tükettiği için ortaya çıktığını belirtmiştik. Özellikle Themeforest gibi yerlerden tema alıp kurulum yaptıysanız farketmişsinizdir ki Demo içerikleri yüklemeden önce sizlere hostinginizin PHP Bellek Limitini ve daha bir çok bilgisi sizlere sunup temanın ihtiyacı olan değerleri belirtmektedirler.

WordPress bellek limitini arttırmak için wp-config.php dosyamızda düzenleme yapmamız gerekmektedir. WordPress sitenizin kök dizinine gittiğinizde karşınıza wp-config.php dosyasını göreceksiniz. Bu dosyayı düzenle diyerek açtığınızda ‘That’s all, stop editing! Happy blogging.’ ya da /* That’s all, stop editing! Happy publishing. */ yazısı göreceksiniz. Bu yazıdan hemen önce aşağıda verdiğim kodu yapıştırarak PHP Bellek Sınırını 256MB olarak düzenleyebilirsiniz.

define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '256M' );

Kodunuzu yapıştırıp kaydettikten sonra sitenizi ziyaret edebilirsiniz. Eğer bu çözüm yolu sizde işe yaramadıysa hosting sağlayıcınız WordPress’in PHP bellek sınırını arttırmasına izin vermiyor demektir. Hosting sağlayıcınız ile iletişime geçerek PHP Bellek Limitini arttırmalarını istemeniz gerekecektir.

Eklentileri Devre Dışı Bırakma

WordPress beyaz sayfa sorunu ile karşılaşmışsanız ve 256MB ve ya 512MB gibi yüksek PHP Bellek Limitine sahipseniz, bu adımdan başlamanızı öneririm. Bugüne kadar ben ve benim gibi WordPress Hizmetleri veren bir çok kişi bu beyaz ekran hatasınn eklenti ve tema ile ilgili olduğunu tespit etmiştir. Öncelikle tüm eklentileri devre dışı bırakalım. WordPress admin panelinize erişebiliyorsanız zaten Eklentiler> Yüklü Eklentiler sayfasına giderek eklentilerinizi devre dışı bırakabilirsiniz. Ama admin panelinize ulaşamıyorsanız aşağıda verdiğim adımları izleyerek eklentilerinizi devre dışı bırakabilirsiniz.

FTP ve ya hosting panelinize bağlanarak “wp-content > plugins” klasörüne giriniz. Ardından karşınıza eklentilerinizin adının yazılı olduğu klasörler gelecektir. Teker teker yeniden adlandır diyerek klasör isimlerinin sonuna -2 koyabilirisiniz ya da direk olarak plugins klasörünü yeniden adlandırarak “plugins.deactivate” ismini verebilirsiniz.

Eklentilerinizi admin paneline girmeden Etkisizleştirmenin bir diğer yolu da phpMyAdmin aracılığı ile olmaktadır. Bunun için ise hosting panelinize girip genellikle Databases sekmesi altındaki phpMyAdmin seçeneğine tıklayarak veritabanınızın açılmasını bekleyin. Ardından wordpressinizin kullandığı veritabanını seçmeniz gerekecektir. Seçim işleminden sonra Wp_Options tablosuna bakmanız gerekiyor burada ‘Active_plugins’ seçeneğini bulmanız ve hemen yanındaki düzenle bağlantısına tıklayarak düzenleme alanına erişiyorsunuz. Ardından option_value alanını

a:0:{}

olarak değiştirerek kaydetmeniz gerekiyor. Tüm eklentilerinizi devre dışı bıraktınız ve sorununuz çözüldü ise bundan sonra yapmanız gereken klasör isimlerinizi normale döndürerek eklentileri teker teker aktif edip sitenizi kontrol etmeniz olacaktır. Soruna neden olan eklentiyi bulduğunuzda yerine aynı işlevleri yerine getirecek başka bir eklenti edinebilir ve eklentinin sebep olduğu sorunu eklenti yazarıyla paylaşabilirsiniz.

Varsayılan Temayı Değiştirme

Eklentileri devre dışı bırakmak WordPress beyaz sayfa sorunu çözümü için yeterli olmadıysa sorunun kaynağı kullanılan temada mı onu kontrol edelim. FTP istemcisiyle ya da hosting panelinize girerek “wp-content/themes” yoluna WordPress sitenizde yüklü olan temaları listeleyiniz. Kullanmış olduğunuz temayı bilgisayarınıza yedekledikten sonra temanızı hostinginizden siliniz. WordPress varsayılan tema olarak diğer temalardan birini etkinleştirecektir. Eğer bu sorununuzu çözüyor ise kullanmış olduğunuz temanın functions.php dosyasını incelemelisiniz. Genelde bu dosya içerisindeki boşlukları silmek sorunu çözer ama sorunu çözmez ise belki de zararlı bir kod haberiniz olmadan da eklenmiş olabilir. Temayı satın aldığınız yerden tekrar dosyaları indirerek functions.php dosyasının içeriğini değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

WordPress Hata Ayıklama Modu’nu etkinleştirerek ne tür hatalar ile karşılaştığınıza göz atabilirsiniz. Bu modu etkinleştirmek için wp-config.php dosyanıza

define( 'WP_DEBUG', true);
define( 'WP_DEBUG_LOG', true );

kodlarını ekleyerek kaydedin. Bu kod sayesinde beyaz sayfada hatalar, uyarılar ve bildirimler olacaktır. Bu hata ve bildirimler nedeni belirlemenizde yardımcı olacaktır. Ama bunlara rağmen herhangi bir hata mesajı almıyorsanız wp-content klasörü içerisinde “debug.log” isimli dosyayı manual olarak kontrol etmeniz gerekecektir.

Wordpres Önbelleği Temizleme

WordPress Cache eklentisi kullanıyorsanız ve admin paneline erişiminiz var ise Önbelleğinizi temizlemek sorunun çözümü olabilir.

Tarayıcınız, hostinginiz ve önbellek eklentileriniz web sitenizde yaptığınız değişiklikleri hemen görmenizi engelleyecek bir önbelleğe alınmış içeriği sizlere gösteriyor olabilir. Öyle ki WordPress önbellek temizleme bir çok sorunda duyacağınız sorun giderme önerisi olarak karşınıza çıkacaktır.

Web tarayıcınızın geçmişini/tarama verilerini temizle gibi seçeneklerini kullanarak tarayıcıdaki önbelleklenmiş içeriklerden kurtulabilirsiniz.

Uzun Yazılar/Makaleler İçin Düzenleme

Wordpres beyaz ekran sorunu ile karşılaştığınız sayfalar sadece uzun yazı ve sayfalarınız olduğunu farkettiyseniz ufak bir hile ile bu sorundan kurtulmak mümkündür. Aşağıda paylaşacağım kodları wp-config.php dosyanıza ekleyerek geri izleme ve yineleme sınırını arttırarak PHP’nin metin işleme yeteneğini arttırmak için kullanabilirsiniz.

// Geri İzleme ve Yineleme Sınırı Arttır
ini_set('pcre.recursion_limit',20000000);
ini_set('pcre.backtrack_limit',10000000);

WordPress beyaz sayfa sorununun çok sinir bozucu bir hata olduğunun farkındayım. Ama umarım WordPress beyaz sayfa sorunu çözümü ile ilgili hazırladığım çözüm listesi sorundan kurtulmanızı sağlamıştır.


Bu yazımın WordPress Beyaz Sayfa Sorunu Çözümü için sizlere yardımcı olduğunu düşünüyorum. Sizler için hazırladığım En Çok Karşılaşılan WordPress Hataları ve Çözümü yazımı da kontrol ederek bunların nasıl düzeltileceğini bilmek isteyebilirsiniz.
WordPress kullanıcı dostu arayüzü ile günümüzdeki web sitelerin %33’ünü oluşturmaktadır. Fakat wordpressin can sıkıcı olabilen ve oldukça yaygın olarak karşımıza çıkacak hataları vardır. Siz bir hata ile karşılaştığınızda büyük ihtimal ile o hata daha önce birileri karşılaşmış ve çözüm yolunu bulmuş olacaktır. Ben de sizler için en çok karşılaşılan wordpress hataları ve çözüm yolları için bir yazı hazırlamaya karar verdim.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir