WordPress Kategori (Category) Yazısı Nasıl Kaldırılır?

WordPress Kategori (Category) Yazısı Nasıl Kaldırılır?

WordPress kategori yazısı nasıl kaldırılır? WordPress kategori yapılarını değiştirmek için yapmanız gerekenler ve category yazısı değişikliği nasıl yapılır?

WordPress URL’nizden Kategori Yazısı Nasıl Kaldırılır?

WordPress varsayılan URL yapısında category yada kategori etiketi, SEO açısından oldukça sorunlu olabilmektedir. Ben de bu durumda sizler için category ya da kategori yazısını sizlere eklentiler ve eklentisiz olarak nasıl kaldırabileceğinizden bahsetmek istiyorum. Eklentisiz WordPress kategori yazısı kaldırma, .htaccess ile wordpress kategori yazısı kaldırma, wordpress kategori yazısı kaldırma seçeneklerini aşağıdaki başlıklar altında sizler için listeledim. Bu yöntemler ile wordpress etiket yazısını kaldırma gibi diğer benzer işlemlerinizi yapabilirsiniz.

WordPress Kategori Yazısı Kaldırma ve Düzenleme – Kalıcı Bağlantılar

WordPress kategori ve etiket etiketlerini düzenlemek için yerleşik bir ayar ile bizlere gelmektedir. Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar seçeneğine gittiğinizde yazı ve sayfalarınızın URL yapısını ve kategori, etiket altyapısını istediğiniz gibi düzenlemenize olanak sağlamaktadır.

Genel olarak belirli başlı eklentiler dışında wordpress sistemlerinde eklenti kullanmaya karşı biri olarak bunu çözmek için çok uğraşmıştım. İşte size eklentisiz, kodusz ve ya .htaccess olmadan wordpress kategori yazısı kaldırma yöntemi. Ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var wordpress güncellemelerinden sonra bu yöntem işinizi görmeyebilir. O yüzden .htaccess ya da eklentiler ile işleminizi yapmanızı tavsiye ediyorum.

  • WordPress Admin Paneli > Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar seçeneğine gidiniz.
  • Kalıcı bağlantı ayarlarınızı Özel Yapı olarak işaretleyip, hemen bir alt seçenekteki tabanı ekleyiniz.
  • /%category%/%postname%/ 
  • Ardından hemen aşağıda kategori tabanı olarak . (nokta) işareti kullanınız.

Bu işlemler ile wordpress kategori yazısını kaldırmış olacaksınız. Kategori tabanını boş bırakır iseniz varsayılan olarak category atanacaktır.

.htaccess ile WordPress Kategori Yazısı Kaldırma

WordPress sitenizde siz de benim gibi olabildiğince az eklentiye bağımlı olmak istiyorsanız wordpress kategori yazısı kaldırmak için .htaccess dosyanızdan yararlanabilirsiniz. Eklentisiz wordpress kategori yazısı kaldırmak için bu işlemi uygulamanız gerekmektedir ve bu işlem yeni başlayanlar için çok kolay bir işlemdir. Yapmanız gereken sadece aşağıdaki kodları sitenizin kök dizinindeki .htaccess dosyasına eklemek olacaktır. Bu işlemi yaparak kategori tabanı ile şekillenmiş URL’lerinizi yeni adrese de yönlendirmiş olacaksınız. Aşağıdaki kodu kendi sitenize göre düzenleyerek eklemeniz yeterli olacaktır.

RewriteRule ^category/(.+)$ http://www.fatihgirgic.com.tr/$1 [R=301,L]

WordPress Kategori Yazısını Eklenti ile Kaldırma

Eklentiler sitenizi yavaşlatacağından dolayı bu yöntemi en az tavsiye ettiklerim arasında olduğunu tekrar dile getireyim istedim. WordPress kategori ve etiket yazısını kaldırmak için popüler bir çok eklenti var. İşte sizler için bu eklentilerden en çok ilgi gören bir kaçı:

  • Remove Category URL > https://wordpress.org/plugins/remove-category-url/
  • No Category Base (WPML) > https://tr.wordpress.org/plugins/no-category-base-wpml/

Yoast SEO ile WordPress Kategori Yazısı Kaldırma

WordPress sitenizde Yoast SEO eklentisinden yararlanıyor iseniz wordpress kategori yazısı kaldırmak için yapmanız gereken işlemler sadece bir kaç tıktan oluşmaktadır. Yoast SEO kategori tabanını kaldırmak için kullanışlı bir araçla birlikte gelmektedir. Yapmanız gereken işlemler

WordPress Yönetim Paneli > SEO > Arama Görünürlüğü seçeneğine tıklamak ve açılan sayfada “Kategoriler” tabını seçmektir. Kategori Bağlantıları başlığı altında kategori önekini kaldır seçeneğini aktif yapabilirsiniz.

WordPress kategori yazısı kaldırma işlemi için sizlere 4 farklı yol sundum. Aklınıza takılan soru ve yaşadığınız sorunları yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir