FatihGirgiç

WordPress SSL Kurulumu

WordPress SSL Kurulumu İçin Hazırlıklar

WordPress http’den https’ye geçiş işlemlerinde öncelikle site yedeğinizi almayı ihmal etmeyiniz. Bir sonraki yazılarımda wordpress site yedeği nasıl alınır onu anlatmayı düşünüyorum. Herhangi bir güvenlik eklentisi kullanıyor iseniz örnek vermek gerekirse iThemes vb eklentilere sahipseniz dosya yazım izni verdiğinizden emin olmalısınız. Bu eklentiler .htaccess üzerinden 301 yönlendirmesini yapacaklardır. WordPress ssl kurulumu için cache eklentisi kullanıyorsanız bu cache eklentilerini etkisiz hale getirmelisiniz. Tabi WordPress SSL Kurulumu işleminden sonra tekrardan aktifleştirmeyi unutmayınız. Eğer statik ip’ye sahip değilseniz ve ssl sertifakası ile birlikte statik ip alacaksanız trafiğinizi en az olduğu saatlerde bu işlemleri yapmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda statik ip ve ssl kurulumu yapılan sitenizin ip adresi değişecek ve sitenize önceden giriş yapan ve çerezleri barındıran ziyaretçileriniz sitenize dns geçmişi ve tarayıcılarındaki geçmişleri silmedikleri sürece ulaşamayacaklardır. Yeni ziyaretçiler rahatlıkla ziyaret edebilseler de geçmişteki ziyaretçilerinize siteniz kapanmış gibi algılayabilirler.

WordPress SSL Yönlendirme

WordPress SSL yönlendirme için her hazırlığımızı tamamladık. Hosting firmasıyla da görüştük satın aldığımız  ya da ücretsiz ssl sertifkasını sunucumuza kurmalarını rica ettik. Hosting firması ssl sertifikasının kurulumunu tamamladı ve işlemler için sıra bize geldi.

1- Öncelikle wordpress eklentilerinize WordPress SSL Eklentisi olan Really Simple SSL kurmalısınız. Kurulum işleminden sonra eklentisiniz etkinleştirmelisiniz.

2- Eklentiyi etkinleştirdikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir uyarı kutusu gelecektir. Bu uyarı kutusundan Go Ahaed, Activate SSL butonuna tıklayarak wordpress ssl aktivasyonunu gerçekleştirmelisiniz.

3- Bu işlemden sonra wordpress admin panelinize dönüp Ayarlar>SSL>Settings sekmelerini takip ederek wordpress ssl eklentisinin ayalarını aşağıda verdiğim görseldeki gibi yapmalısınız.

Bu ayarlarla sitemizde yer alan tüm url’leri https:// versiyonlarına yönlendirmiş olduk.  Ardından isterseniz Genel ayarlarınızdan site adresinizi https:// yapısına göre site adresi kısmından da düzenleyebilirsiniz.

4-Kontrollerinizi yapmak için https://siteadresi.com şeklinde tarayıcınızdan denemelisiniz. Güvenli ibaretsi Yeşil bir şekilde geliyorsa sorunsuz bir şekilde wordpress ssl yönlendirme işleminin tamamladınız demektir.

Kontrol ederken sitenizin ana dizinine n deneme.html oluşturup atarak https://siteadınız.com/deneme.html adresine giderek kontrol edebilirsiniz. Güvenli şekilde geliyorsa sorunsuz bir şekilde kurulumunuz tamamlanmıştır.

 

WordPress İçerisinde Linklemeleriniz hala HTTP:// ise bunu düzeltmek oldukça basit bir eklenti ile yapacağımız bir işlemdir.

Öncelikle Better Search Replace eklentisini kurmalısınız. Ardından wordpress admin panelindne araçlar>Better Search Replace sekmesine giderek

 

Search For kısmına: http://sizinsiteniz.com yazın ( Site adresiniz ne ise onun / https’siz durumu )
3-Replace with kısmına ise: https://sizinsiteniz.com yazın
4-Select Tables kısmına mouse ile tıklayın ve CTRL + A tuşlarına basarak hepsini seçin.
5-Case Insensitive ve Replace Guids alternatiflerini işaretlemeyin !
6-Run as dry run ? sekmesini ise işaretleyin ! ( Bu alternatif işaretlendiğinde veritabanınızda rastgele bir farklılık yapılmaz, yalnızca yapılacak potansiyel farklılıklar neler olacak size gösterilir. )

7-Ardından Run Search/Replace butonuna basın. Run as dry run sekmesini işaretlediğimiz amacıyla eklenti veritabanınızda kaç tabloda http://sizinsiteni.com ibaresini bulduğunu ve bunlardan kaç tanesinin değişeceğini size rapor olarak sunar.

8-Bu raporu gördükten, eklentinin doğru farkılıkları yapacağına emin olduktan sonra yukarıya yer alan bütün ayarları yine yapın ( aşağıdaki resimde bulunduğu gibi ) ve bu sefer Run as dry run sekmesini seçmeden!!! Run Search/Replace butonuna tıklayın.

WordPress SSL Yönlendirm İşlemi Sonrası Yapılması Gerekenler

Google Analytics

İstatistik veri kayıbı yaşamamak adına WordPress SSL yükleme prosedürinden derhal sonra bir başka yapmanız gereken prosedür ise, Google Analttics’ye kayıtlı olan http uzantılı site adresinizi yeni https uzantılı adresi ile değiştirmek olmalıdır.

1- Bu prosedür amacıyla ilk olarak Google anlaytics adresine gidip, giriş yapın ve sol en alt kısımda tespit edilen Yönetici sekmesine tıklayın.

2- Ardıdan sağ sekmede açılacak olan Mülk alanı altındaki Mülk Ayarları alanına tıklayın ve derhal arkasından onun da sağında açılacak olan Mülk Ayarları evresinde tespit edilen Varsayılan URL yapısını https:// olarak değiştirin ve prosedür tamamdır.

Google Search Console

Http’den https’ye geçiş prosedürü ardından yapamnız gereken ilk prosedür Google webmaster’a ( yeni adı ile search console ) giriş yapıp, https uzantılı site adresinizi de mülk olarak mafsalak ve bu mülke aynı vakitte https uzantılı site haritanızı da bildirmek.

#Bu mafsala prosedürünü gerçekleştirirken, ilgi etmeniz gereken nokta eksi URL yapınız ile ( http://sizinsiteniz.com şeklinde ) durumu hazırda eskiden kaydedilmiş sitenizi silmemek.

Yani Google Search Console gidip, kayıtlı olan sitenizi silmeden Özellik Ekle diyerek sitenizin https:// uzantılı durumunu yeni bir site olarak mafsalali ve https:// uzantılı site haritalarınızı da bu siteye de eklemelisiniz.

 

Yorum Yap