Fatih Girgiç

WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

WordPress MySQL ve PHP aracılığı ile yazılmış GPL lisanslı yani Genel Kamu Lisansına sahip bir CMSdir( Content Management System – İçerik Yönetim Sistemi). Genel olarak internet üzerinde en çok tercih edilen sistemlerden bir tanesidir. Hiç bir kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan, bir kaç tık ve klavye tuşlarına basarak içerik üretip yayınlamanıza olanak sağlaması, gelişmiş bir yönetim paneline sahip bir içerik yönetim sistemidir. Tabi wordpress bu kadar kısa şekilde anlatılıp anlaşılamaz. Gelin hep birlikte wordpress nedir, wordpress ne işe yarar, wordpress nasıl kullanılır hepsini detaylı bir şekilde ele alalım.

1- WordPress Nedir?

2- WordPress Ne İşe Yarar?

3- WordPress Nasıl Kullanılır?

3A- WordPress Tema Nedir?

3B- WordPress Eklenti Nedir?

4- WordPress ile Neler Yapılabilir?

1- WordPress Nedir?

WordPress kendi içerisinde wordpress.org ve wordpress.com olmak üzere ikiye ayrılır. Biz bu yazımızda wordpress.org üzerinden anlatımlar yapacağız. WordPress.com adresi üzerinden açacağımız blogları genelde paravan blog olarak kullanabiliriz. İlerleyen süreçte SEO kategorisinde paravan blogları ve CMS kategorisinde bu iki sistemin avantajları ve dezavantajlarına değineceğim. İki sistemi karşılaştırmak gerekirse %90 wordpress.org açık ara birinci gelecektir. WordPress Nedir? WordPress MySQL ve PHP kullanılarak oluştulmuş açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemidir.

2 – WordPress Ne İşe Yarar?

İnternette bir çok araştırma yaptınız ve bir web sitesi kurmaya karar verdiniz. Bir çok blog ve forumda wordpressin avantajlarını okudunuz ve wordpress altyapısına sahip bir site kurmanın daha cazip olduğuna karar verdiniz. Ardından alan adı ve hosting satın alarak kurulacak her sitedeki standart işlemlerin gerekliliklerini yerine getirdiniz. Aldığınız alan adınızı hostinginize yönlendirdiniz ve şimdi geldi web sitenizi inşa etmeye. Sitenizi gerek tasarımsal gerek ise işlevsel olarak hayata geçirmek için HTML, CSS ve bir yazılım diline ihtiyacınız olacaktır. Bunları bilmiyorsanız yardımıza wordpress yetişiyor diyebiliriz. WordPress sizleri kodlama ve teknik bilgiler gibi bir çok detayla uğraştırmadan sitenizi kurmanıza, yönetmenize ve güncellemenize olanak sağlar. WordPress ne işe yarar denildiğinde verilecek öz cevap budur.

Hosting ve domain satın alma işlemlerinizden sonra websitenizi oluşturmanızın yüzlerce farklı yolu varken, websitenizi wordpress altyapısıyla oluşturmanızda onlarca farklı yöntemi mevcuttur. WordPress o kadar yaygın bir içerik yönetim sistemidir ki internet üzerinden her 3 siteden bir tanesi wordpress altyapısını kullanmaktadır. Gün ve gün güncellenen ve arama motorlarının değişen algoritmalarına ayak uydurarak güncellenen wordpress altyapısı bu sayının günden güne artmasına da tanık olmaktadır.

Genel olarak wordpress bir blog yönetim sistemi olarak görülse de kurumsal sitelerden e-ticarete, blog sitelerinden rezervasyon sitelerine bir çok farklı işlevde kullanılabilmektedir.

3- WordPress Nasıl Kullanılır?

WordPress kullanmanız için her internet sitesinde olduğu gibi bir alan adı ve host ihtiyacınız olacaktır. Bu alan adını ilerleyen süreçlerden nerelerden alabilirsiniz, en uygun alan adı nereden alınır, en uygun hosting, en güvenli hosting gibi tavsiyeleri masaüstü kullanıcıları için sağ yandaki sidebarda, mobil kullanıcıları için yazının altında yer alacak şekilde paylaşmayı düşünüyorum. Konumuzu dağıtmadan alan adı ve host satın aldınız ve alan adınızı dnslerinizi satın aldığınız hosta yönlendirdiniz. Gelelim wordpress nasıl kullanılır sorusuna…

WordPress kurmanız için internette bir çok farklı yöntem çıkacaktır karşınız ama ben sizlere wordpress nasıl kurulur adlı bir yazı hazırlıyorum. Cpanel, Plesk ve FTP üzerinden kurulumları anlatacağım. Siz bu yazıyı okurken hemen satır üstüne bir link bırakmış olurum.

3A- WordPress Tema Nedir?

WordPress tema nedir sorusuna verilecek en sade ve kısa cevap hazırlanmış, kodlanmış tasarımlardır. Yani sahip olmak istediğiniz tasarım ve işlevsel bir web sitesi var ve bu işlevsellikleri ve tasarımı barındıran ücretli ücretsiz bir çok tema mevcut. Bu temalardan birine sahip olursanız yukarıda bahsettiğimiz gibi hiç bir kodlama ve teknik bilgiye sahip olmadan tıklamalar ile ayarlarınızı yapılandırabilir, yönetebilir ve içeriklerinizi yayınlamaya başlayabilirsiniz.

3B- WordPress Eklenti Nedir?

WordPress altyapısını kurduğunuzda yönetim paneline girdiniz ve gözünüze eklentiler adında bir sekme takıldı değil mi? İlk defa karşılaşıyorsanız wordpress eklenti nedir diye sormuşsunuzdur önce kendinize, sonra herhangi bir arama motoruna…

WordPress eklentileri, wordpress altyapısındaki sitenizin işlevlerini yerine getiren kodlamalardır. WordPress bir çok ücretsiz eklentiye yönetim panelinden ulaşmanıza olanak sağlamaktadır. Ücretli eklentileri ise satın alıp, indirip yüklemeniz gerekmektedir.

WordPress eklentileriyle rezervasyon sisteminizi, etkinlik takvimi, satın alma sistemi ya da trendleri yakalamak için yeni özelliklere sahip olmak için kullanabilirsiniz. Gördüğünüz gibi temanızın işlevsellik olarak sahip olmadığı bir çok özelliği eklentiler sayesinde kolay yoldan elde edebiliyorsunuz.

4 – WordPress ile Neler Yapılabilir?

Bu kadar yazıyı okuduk ama wordpress ile neler yapılabilir sorusu hala aklınızı karıştırıyor mu? WordPress ile kurumsal, e-ticaret, blog, haber, ilan, emlak, forum, video, portal, tanıtım siteleri gibi aklınıza gelecek her şey yapılabilir. Açık kaynak kodlu ve php dili kullanılarak yapılmış olmasının bir artısı da bu. WordPress ile aklınıza gelen her şey yapılabilir. Hatta yukarıda verdiğim bilgi gibi internette en çok tercih edilen altyapılardan bir tanesidir! Çünkü kodlama ve teknik bilgilere ihtiyaç duymadan office programlarını kullanırmışçasına rahat hareket edebileceğiniz ve karşılaştığınız sorunlarda çözüm odaklı bir çok yazı ve videoya ulaşabileceğiniz de bir gerçek.

Umarım WordPress Nedir? WordPress Ne İşe Yarar? WordPress Nasıl Kullanılır? yazımı faydalı bulmuşsunuzdur. Eğer yararlı bulmuşsanız sosyal medyada paylaşarak tarafıma destek olabilirsiniz. Bu benim için teşekkürden de fazla bir anlam taşıyacaktır. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından iletebilirsiniz.