WordPress Eklenti Kalıntılarını Temizleme

WordPress Eklenti Kalıntılarını Temizleme

Bir çok wordpress kullanıcısı sitelerine çeşitli fonksiyonlar kazandırmak için eklentilere başvurmaktadırlar. Bazı eklentiler istedikleri özellikleri taşımadığında eklentileri silip yeni eklenti araştırmalarına girip, onları denemektedirler. Fakat bu wordpress eklentileri kalıntıları eklentileri kaldırmanıza rağmen sitenizin veritabanında hala tablolarını saklıyor olabilirler.

WordPress site hızlandırma rehberinde sizlere veritabanı optimize etmenin faydalarından ve etkilerinden bahsetmiştim. Peki bir çok işlemin beyni konumunda olan veritabanımızda neden kullanmadığımız eklentilerin tabloları yer kaplasın? WordPress eklenti kalıntılarını temizleme başlıklı yazıyı hazırlama amacım da buydu.

WordPress sitelerimize fonksiyon eklemek, güvenlik önlemlerini almak ve daha fazlası için eklentilerin sahip olduğu rol oldukça önemli. Ne kadar wordpress eklentileri sitelerimize bu kadar yararlı olsalar da her yüklenen eklenti sunucumuza bir o kadar da yük bindirmektedir. Dolayısıyla sitelerimiz yavaşlamaktadır. WordPress eklentileri veritabanınızda farklı alanla açarak bu alanlar üzerinde ayarlarını barındırmaktadır. WordPress kaldırılan eklenti kalıntılarını temizlemek veritabanı optimize etmede oldukça yardımcı olacak işlemdir.

Hatırlatma: WordPress eklenti kalıntıları temizleme işleminden önce mutlaka sitenizin; özellikle veritabanınızın yedeğini alınız.

Eklentiler ile WordPress Eklenti Kalıntılarını Temizleme

WordPress eklentileri veritabanı üzerinde kendine ait tablolar açarak bu tablolar ile ayarlarını ve içerikleri barındırırlar. Eklenti silindiğinde bir çok eklenti veritabanında kendi alanlarını da kaldırmaktadır. Fakat bazı eklentiler veritabanında oluşturdukları alanları kaldırmazlar. Bu eklenti kalıntıları arttıkça veritabanında şişmeye, site içerisi yapılacak işlemlerde yavaşlamaya neden olacaktır.

Plugins Garbage Collector, Clean Options gibi eklentiler ile wordpress eklenti kalıntıları temizleme işlemlerinizi güvenle yapabilirsiniz.

Genel olarak çok büyük dosya boyutlarına ulaşmasalar da eklenti kalıntıları zamanla büyük bir sorun haline gelebilmektedir. Bu sorunlar genel olarak site açılış sürenizi uzatma ve yönetim panelinde yavaşlıklar başta gelmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir